Alaca rengin kalıtımı: Güvercin ve koyunda kantitatif genetik bir yaklaşım
Geneti̇cs of pi̇ed color: Pi̇geon and sheep a quanti̇tati̇ve geneti̇c approaches
  1. Tez No: 480506
  2. Yazar: GİZEM ÇETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, Çanakkale iline bağlı ilçelerde,“Hayvan Islahı Ülkesel Küçükbaş Projesi”kapsamında Çanakkale Koyun ve Keçi Damızlık Birliği' nin yürüttüğü,“Sakız Koyunu Islah Projesi”nde yer alan işletmelerden seçilen koyun ve kuzuların baş fotoğraflanması yapılarak ve pedigri kayıtlarına ulaşılarak yürütülmüştür. Hobi hayvanı türü olan Dönek ırkı güvercinler de ise karın ve sırt bölgeleri fotoğraflanarak, yetiştiricilerden pedigri bilgileri soru – cevap şeklinde temin edilmiştir. Sakız ırkında iki farklı istatistiksel model kullanılmıştır. Bunlar baba modeli ve baba ana modelidir. Baba modelinden elde edilen sonuçlara göre baş alacalığı özelliğinde kalıtım derecesi 0,39±0,071, doğum ağırlığında 0,09±0,030, sütten kesim ağırlığında 0,21±0,047 ve günlük canlı ağırlık artışında 0,38±0,069 olarak hesaplanmıştır. Baba ana modelinden elde edilen kalıtım dereceleri; baş alacalığında 0,48±0,082, doğum ağırlığında 0,92±0,132, sütten kesim ağırlığında 1,01±0,134 ve günlük canlı ağırlık artışında 1,68±0,200 olarak elde edilmiştir. Dönek ırkında karın alacalığı, sırt alacalığı ve vücut alacalığı özelliklerinin kalıtım dereceleri ise sırasıyla 0,75±0,365 - 1,00±0,443 - 0,92±0,418 şeklinde tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Çanakkale province by conducting head photographs of sheep and lambs selected from the enterprises located at Çanakkale Sheep and Goat Brood Association conducted by Çanakkale Sheep and Goat Breeding Association within the scope of“Animal Breeding Country Küçükbaş Project”and by accessing pedigree records. The Donek pigeons, which are hobby animals, are provided with photographs of the abdomen and back regions and pedigree information from the farmers in the form of questions and answers. Two different statistical models were used in the Sakız race. These are the father model and the father's main model. According to the results obtained from the father model, heritability grade was calculated as 0,39 ± 0,071, 0,09 ± 0,030 at birth weight, 0,21 ± 0,047 at milk cut weight and 0,38 ± 0,069 at daily live weight gain. The heritability obtained from the father's main model; 0.92 ± 0,132 in birth weight, 1,01 ± 0,134 in weaning weight and 1,68 ± 0,200 in daily weight gain. The heritability ratios of the abdomen piebald, dorsal piebald and body functions were calculated as 0,75 ± 0,365 - 1,00 ± 0,443 - 0,92 ± 0,418, respectively.