Kirazlarda çiçektozu canlılığı üzerine araştırmalar
Research on pollen viability in cherries
- Tez No: 480510
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, 2016 yılında 'Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi', içeresindeki kiraz koleksiyon bahçesinde bulunan SL64 anacı üzerine aşılı Starks Gold, Merton Late, 0900 Ziraat ve Kuşkirazı anacı üzerine aşılı Bing, 0900 Ziraat, Vista çeşitlerinde yürütülmüştür. Seçilen çeşitlerin dallarına bitki büyümeyi düzenleyicilerinden Gibberellik asit (25, 50, 100 ppm) ve Brassinosteroid (0,25 0,50 ppm) uygulanmıştır. Bu amaçla invitro ortamda agar-petri yöntemi ile çiçektozlarının çimlenme yüzdesi, IKI ( Iyotlu potasyum Iyodur ) yöntemi ile çiçektozlarının canlılığı araştırılmış ve çiçek organlarının yapıları incelenmiştir. Çiçek tozu canlılıkları yaklaşık %90 oranında olduğu tespit edilmiştir. Çiçek tozu canlılıkları yüksek sayılabilecek değerlere sahip olmasına rağmen çimlenmeler %30un altında kalmıştır. Bitki büyümeyi düzenleyici maddeler tomurcuktan çiçek oluşumu oranlarına ve meyve tutumu oranlarına olumlu etki etmiştir. En yüksek çiçeklenme GA3-25 ppm uygulamasında tespit edilmiştir. En yüksek meyve tutumu ise %99,40 ile Br-0,50ppm uygulamasında Starks Gold çeşidinde tespit edilmiştir.. Bitki büyümeyi düzenleyici maddeler çiçeklerde bulunan erkek organ sayılarını arttırdığı (30'un üzerinde) ancak dişi organ sayısına, taç yaprak sayısına, çanak yaprak sayısına etki etmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in the cherry collection orchard of the Dardanos Campus in Çanakkale Onsekiz Mart University in the year of 2016 with grafted Starks Gold on the rootstock of SL64, Merton Late, grafted bing on the rootstock of wild cherry and, 0900 Ziraat and Vista. Gibberelic acid (25,50,100 ppm) and the brassinesteroid (0,25, 0,50 ppm), which regulate the growth of the plant, were applied to the branches of the selected types. For this purpose, it is examined that the germination percentage of the pollens by using the agar-petri method. Pollen viability andexperiments were done with colurimetric test of lodne potassium ıodide (IKI) flower charae teristies evaluated in the in vitro environment. It has been estimated that about 90% of the pollen viability Despite the fact that they have high values, the pollen have remained below 30%. The substances, which regulate the growth of the plant has positively influenced the rate of fruit bud formation rate, and fruit set. The highest yield was estimated GA3-25 ppm application. The highest fruit set was assessed at Starks Gold in the application of BR-0.50 ppm with 99.40%. It has been determined that the substances, which regulate the growth of plant increase the number of stamen (30 on the upper side), but they have no effect on the number of the pistil, the number of flower petals and sepals