Yem bezelyesi ile tahılların karışık ekimlerinde ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi
Determination of forage yield and quality of pea intercrops with grains
- Tez No: 480511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTINGÜL ÖZASLAN PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi Araştırma ve Uygulama alanı arazisinde 2016-2017 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü kurulmuştur. Denemede, Töre çeşidi yem bezelyesi (Pisum arvense L.), Yeniçeri çeşidi yulaf (Avena sativa L.), Zeynel ağa çeşidi arpa (Hordeum vulgare L.) ve Karma-2000 çeşidi tritikale (xTriticosecale Wittmack) bitkileri kullanılmıştır. Çalışmada yalın ve ikili karışım oranları 25: 75, 50: 50 ve 75: 25 olarak uygulanmıştır Araştırmada botanik kompozisyon, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oranı (KMO), ham protein (HP), ham kül, NDF, ADF, ADL ve alan eşdeğer kullanım oranı (LER) incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre arpa: karışımlarda baklagil oranı yulafla yapılan karışımlarda en yüksek, buğdaygil oranı ise en düşük olmuştur. Yabancı ot oranı yulafın % 50 ve % 75 oranında olduğu ikili karışımlarda yüksek olmuştur. En yüksek yeşil ot verimi % 50 arpa: % 50 yem bezelyesi karışımda olurken, yalın arpa, tritikale, arpa: yem bezelyesi (75: 25), tritikalenin yem bezelyesi ile yapılan bütün karışım oranlarında benzer olmuştur. Kuru ot verimi de yeşil ot verimi gibi olmuş fakat yalın arpa ile % 75 tritikale: % 25 bezelye ön plana çıkmıştır. En düşük verimler yalın yulaf ve yulafla yapılan karışımlarda belirlenmiştir. Kuru madde oranı en yüksek yalın tritikale ile % 75 tritikale: % 25 yem bezelyesi karışımında en düşük yalın yem bezelyesinde belirlenmiştir. Ham protein oranı yalın yem bezelyesinde en yüksek olurken, yem bezelyesi oranı arttıkça ham protein oranı artış göstermiştir. Otun NDF oranı yalın ekilen yem bezelyesi ile % 25 yulaf: % 75 yem bezelyesinde düşük, diğer uygulamalarda ise benzer olmuştur. Otun ADF, ADL ve ham kül oranlarında önemli bir farklılık kaydedilmemiştir. LER değeri yulaf: yem bezelyesi (25: 75), tritikale: yem bezelyesi (25: 75, 75: 25) karışımlarında 1'den büyük olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak; otun verimi ve kalitesi açısından arpa ve tritikale yem bezelyesi ile 50: 50 oranında ikili karışım şeklinde yetiştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was executed on ÇOMÜ Dardanos Campus of Research and Practice land in 2016-2017 grown season. The experiment was established in order of randomized blocks test pattern with 3 repetitions. In experiment for pea (Pisum arvense L.) kind Töre, for oat (Avena sativa L.) kind Yeniçeri, for barley (Hordeum vulgare L.) kind Zeynel ağa and for triticale (xTriticosecale wittmack) kind Karma-2000 plants were used. In study sole and binary mixing ratios were applied as % 25: 75, %50: 50 and %75: 25. In research botanic composition, green and dry herb yield, dry matter ratio, crude protein, crude ash, NDF, ADF, ADL and LER were examined. According to results of research, barley: legumes ratio in the blends was the highest in oat blend and the cereal ratio was the lowest. Weed ratio 50% and 75% of oat was high in binary mixtures. While the highest green yield was 50% barley: 50% feed peas mixture, lean barley, triticale, barley: peas (75: 25) were similar at all mix ratios made with triticale and peas. Yield of dry herb was also similar to that of green grass but with lean barley 75% triticale: 25% peas were on foreground. The lowest yields were determined in mixtures made with lean oats and oats. Dry matter ratio was determined at the lowest lean peas in mixture of the highest lean triticale with 75% triticale: 25% peas. While crude protein ratio was the highest in sole pea, as pea ratio increased crude protein ratio increased. NDF ratio of weed was low on lean planting peas and 25% oat: 75% peas, and similar in other applications. There was not seen any significant difference in ADF, ADL and crude ash ratios. LER value was found to be greater than 1 for oat peas (25: 75), triticale: peas (25: 75, 75: 25). As result; In terms of yield and quality of weed, it can be suggested to grow barley and triticale with peas in a 50: 50 mixture ratio.