Çanakkale koşullarında bazı yerel çavdar çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının incelenmesi
Evaluation of yield and yield components of some rye genotypes in Çanakkale conditions
- Tez No: 480519
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKÇURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırma, tane verimi ve verim unsurları yönünden Çanakkale koşullarına uygun çavdar hatlarını belirlemek amacıyla 2014-2015 ve 2015-2016 yetiştirme sezonlarında 81 çavdar genotipi (80 adet yerel popülasyon ve Aslım 95 çeşidi) ile yürütülmüştür. Denemeler her iki sezonda latis deneme desenine göre iki tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada, bitki boyu (cm), başakta tane sayısı (adet), başakta tane ağırlığı (g), tane verimi (kg/da), bin tane ağırlığı (g) ve ham protein oranı (%) incelenmiştir. İki yıllık ortalamaya göre çavdar genotiplerinin tane verimleri 93,27 ile 341,28 kg/da arasında, ham protein oranı %9,52 ile %13,25 arasında, başakta tane sayısı 26,64 adet ile 66,14 adet arasında, başakta tane ağırlığı 0,60 g ile 1,64 g arasında, bitki boyu ise 120,91 cm ile 146,47 cm arasında değişim göstermiştir. En yüksek tane verimi 26, 24 ve 22 nolu genotiplerden sırasıyla 341,28 kg/da, 281,84 kg/da ve 272,93 kg/da elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, deneme materyali içerisinde tane verimi ve incelenen diğer özellikler yönünden Aslım-95 çeşidinden yüksek değerlere sahip olan yerel çavdarlar belirlenmiştir. Bu materyaller yeni çavdar çeşitlerinin geliştirilmesinde genetik kaynak olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to evaluate both 80 rye landraces population collected from Bingol province of Turkey and Aslım-95 cv. for grain yield and 10 quantitative (flag leaf width, flag leaf length, stem diameter, spike length, number of spikelet per spike, number of grain per spike, weight of grain per spike, plant height, thousand kernel weight and crude protein content) characters. The experiment was carried out 2014-2015 and 2015-2016 growing seasons at Çanakkale conditions according to balanced lattice design (9 x 9 =81) with two replicates. According to means of two growing seasons of rye populations, grain yield was ranged from 93.27 kg da-1 to 341.28 kg da-1; crude protein content was ranged from 9.52% to 13.25%; number of grain per spike was ranged from 26.64 to 66.14; weight of grain per spike, plant height was ranged from 0.60 g to 1.64 g and plant height was ranged from 120.91 cm to 146.47 cm. Genotypes 26, 24 and 22 had the highest grain yield, 341,28 kg da-1, 281,84 kg da-1 and 272,93 kg da-1 respectively. Among rye landraces some genotypes had higher both grain yield and some characters from Aslım-95 cv. These materials can be used as a genetic material, to breed new rye cultivars.