Çanakkale koşullarında bazı yulaf genotiplerinin verim ve verim unsurlarının incelenmesi
Evaluation of grain yield and yield components of oat genotypes in Çanakkale conditions
  1. Tez No: 480518
  2. Yazar: BURCU SABANDÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKÇURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, tane verimi ve verim unsurları yönünden Çanakkale koşullarına uygun yulaf çeşit ve hatlarını belirlemek amacıyla 2014-2015 ve 2015-2016 yetiştirme sezonlarında 49 yulaf genotipi ile yürütülmüştür. Denemeler her iki yetiştirme sezonunda latis deneme desenine göre iki tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada, bitki boyu (cm), salkımda tane sayısı (adet), salkımda tane ağırlığı (g), hasat indeksi (%), biyolojik verim (kg da), tane verimi (kg da), bin tane ağırlığı (g), bayrak yaprak eni-boyu (cm), salkım çıkış süresi (gün), salkım boyu (cm), salkımda başakçık sayısı (adet) ve ham protein oranı (%) incelenmiştir. İki yıllık ortalamaya göre yulaf genotiplerinin tane verimleri 335 kg daile 860 kg da arasında değişim göstermiştir. En yüksek tane verimi 40, 36 ve 24 nolu genotiplerden sırasıyla 860 kg da, 805 kg da ve 789 kg da elde edilmiştir. Genotiplerin iki yıllık biyolojik verim genel ortalaması ise 2073 kg da olarak tespit edilmiştir. Biyolojik verimin değişim aralığı ise 1038 kg da ile 3156 kg da olmuştur. En yüksek biyolojik verim 8, 36 ve 24 nolu genotiplerden sırasıyla 3156 kg da 2580 kg da ve 2293 kg da elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek tane verimine sahip olan hatlar arasında 40 nolu hat, çeşitler arasında Fetih çeşidi ilimizde yetiştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine of oat genotypes for grain yield and yield components at Çanakkale conditions both 2014-2015 and 2015-2016 growing seasons. Experiments were laid out two replicate lattice design. Plant height (cm), number of grain per panicle, number weight of grain per panicle (g), harvest index (%), grain yield (kg/da), biomass at harvest, thousand kernel weight (g) and crude protein content (%) were evaluated for 49 oat genotypes. According to means of two growing seasons of oat genotypes, grain yield was ranged from 335 kg da to 860 kg da. The highest grain yields were obtained from genotypes 40, 36 and 24 as 860 kg da, 805 kg da ve 789 kg da, respectively. The biomass at harvest were changed from 1038 kg da to 3156 kg da. The highest biomass was obtained from genotypes 8, 36 and 24 as 3156, 2580 and 2293 kg da, respectively. According to results, the newly registered cultivar Fetih and number of 40 line were found as promising genotypes for Çanakkale conditions.