Çan havzasında (Çanakkale) bulunan asit-maden göllerindeki pelophylax ridibundus (Anura: Ranidae) populasyonlarında plazma biyokimyası ve hematolojik parametrelerin belirlenmesi
Determination of plasma biochemistry and hematological parameters on pelophylax ridibundus (Anura: Ranidae) population acid-mine lake i̇n the basin Çan (Çanakkale)
- Tez No: 480528
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale Çan Havzası'nda dağılış gösteren toplam 12 Pelophylax ridibundus (Ova kurbağası) türünde bazı hematolojik (hematokrit ve hemoglobin konsantrasyonu) ve biyokimyasal kan parametreleri (glukoz, üre, kalsiyum, kolesterol, trigliserit, kreatinin, ürik asit, total protein, albümin, fosfor, magnezyum, kan-üre nitrojeni ve globulin) belirlenmiş, pH derecesine ve cinsiyete bağlı olarak değişimleri tespit edilmiştir. Ayrıca bir kontrol bölgesi oluşturularak örnekler toplanmış, kan parametreleri incelenmiş ve karşılaştırma yapılarak farklılık olup olmadığı belirlenmiştir. Hematolojik ve biyokimyasal kan parametreleri için gereken kan, alt abdominal bölge boyunca kalbin ventrikulusundan hematokrit kılcal tüpler yardımı ile alınmıştır. Alınan kanın bir kısmı hematolojik çalışmalar için diğer bir kısmı ise plazma biyokimyası parametreleri için kullanılmıştır. Sonuç olarak Pelophylax ridibundus populasyonunda, hematolojik veriler incelendiğinde; hematokrit ve hemoglobin değerleri Asit-Maden Göllerinden alınan örneklerle kontrol bölgesinden alınan örnekler birbirlerine yakın bulunmuştur. Plazma biyokimyası parametrelerinin referans aralıklarını değerlendirdiğimizde, kolesterol, albumin, kalsiyum, fosfor, globulin ve BUN (kan-üre nitrojen) değerleri Asit-Maden Gölü'nde daha yüksek tespit edilirken, glukoz, üre, kreatinin, ürik asit, total protein ve magnezyum değerleri kontrol bölgesinde yüksek bulunmuştur. Aralarında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Trigliserit parametresinde Asit-Maden Gölünde bulunan bireylerde değerler kontrol bölgesinde bulunan bireylere göre yüksek tespit edilmiş, iki bölge karşılaştırıldığında istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some hematological (hematocrit and hemoglobin concentration) and biochemical blood parameters (glucose, urea, calcium, cholesterol, triglyceride, creatinine, uric acid, total protein, albumin, phosphorus, magnesium, blood-urea nitrogen, and globulin), depending on their degree pH and sex were determined in a total of 12 Pelophylax ridibundus (Marsh frog) specimens distributed Acid-Mine Lakes in Çan basin in the Çanakkale. In addition, a control region was created, samples were collected, blood parameters were examined, and a comparison was made to see if there was any difference. The blood required for hematologic and biochemical blood parameters was obtained with the help of hematocrit capillary tubes through the lower ventriculus along the lower abdominal region. Some of the blood was used for hematological studies, while the other part, the plasma biochemical blood parameters, was examined in detail. In conclusion, when the hematological data are analyzed in the population of Pelophylax ridibundus; hematocrit and hemoglobin values were taken from the Acid-Mine Lakes and samples taken from the control region were close to each other. When we evaluate the reference intervals of plasma biochemical parameters, the values of glucose urea, creatinine, uric acid, total protein and magnesium values were higher when cholesterol, albumin, calcium, phosphorus, globulin and BUN (blood-urea nitrogen) values were higher in Acid-Maden Lake when we evaluated the reference intervals of plasma biochemical parameters was found high in the control zone. No significant difference was observed between them. The values of triglyceride parameters in Asit-Maden Lake were found to be higher than those in the control zone, and statistically significant differences were found when comparing two regions.