Elektromanyetik alanın puntius tetrazona (Bleeker, 1855)'nın hayatta kalma ve büyümesi üzerine etkisi
The effects of electromagnetic field on survive and growth of puntius tetrazona (Bleeker, 1855)
  1. Tez No: 480527
  2. Yazar: RUKİYE ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dünya, kutuplarda yaklaşık 60 μT ve ekvatorda 30 μT'lik bir doğal manyetik alana sahiptir. Bu doğal manyetik alan ile canlıların gerçekleştirdikleri biyolojik aktiviteleri arasındaki ilişki bilinmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapay elektromanyetik alana (EMA) maruz kalan canlılarda bazı biyolojik etkiler oluşabilmektedir. Akvaryum balık yetiştiriciliğinde kullanılan elektrik kabloları, ısıtıcı ve hava motorları balıkların maruz kalacakları yapay EMA üretmektedirler. Bu çalışmada bu şekilde yapay elektromanyetik alanın Puntius tetrozana örneğinde akvaryum balıklarının hayatta kalma süresi ve büyümesine etkisi araştırılmıştır. Laboratuvar ortamında deney gruplarının olduğu akvaryumlar Helmholtz bobin sistemi ile oluşturulan 6 voltluk bir gerilimle 1 mT-10 mT aralığındaki EMA'ya 12 saatte bir maruz bırakılmıştır. Maruz bırakma 6 günde bir dinlenme olacak şekilde 45 gün sürmüştür. Deney ve kontrol gruplarındaki balıkların ortalama boy ve ağırlıkları deney başlamadan önce ve başladıktan 15. 30. ve 45. günlerde balıkları bayıltmak suretiyle ölçülmüş, deney ve kontrol gruplarının ortalama boy ve ağırlıkları Student t testi ile karşılaştırılmıştır. P. tetrazona bireylerinde deney ve kontrol grupları arasında, başlangıç, 15. 30. ve 45. günlerde ölçülen ortalama boy ve ağırlık değerleri arasında istatistik olarak önemli bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The earth has a natural magnetic field of about 60 μT in polar and 30 μT in equatorial plane. The relationship between this natural magnetic field and biological activities is well documented. With the development of technology, some biological effects can occur in living organisms exposed to the artificial electromagnetic field (EMA). Electric cables, heaters and air motors used in aquarium fisheries produce artificial electromagnetic fields which expose to fish. In this study, the effect of artificial electromagnetic field on the survive ratio and growth of aquarium fish in the example of Puntius tetrazana was investigated. In a laboratory environment, two aquariums as experimental groups were treated for 12 hours with EMA at 1mT-10m with a voltage of 6 volts generated by the Helmoltz coil system. The treatment was going on 45 days with resting on a day of every 6 days. The standard length and weight of the fishes were recorded in both experimental and control groups on the beginning, 15th, 30th and 45th days by anesthesia of fish. The mean standard length and weight of the fishes in experimental and control groups were compared by student t test. The fish in experimental and control groups were not differ each other in terms of mean standart length and weight measured at the beginning, 15th, 30th and 45th days (p> 0,05).