XI Jinping Dönemi Çin'nin Akdeniz politikası
China's Mediterranean policy at XI Jinping Era
  1. Tez No: 592101
  2. Yazar: CEMAL KIRMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN İNCİ SÖKMEN ALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dönemsel iniş çıkışları da olsa Çin tüm kayıtlı dünya tarihi sürecince dünyanın ağılık merkezlerinden biri olarak konumunu korumayı başarmıştır. Günümüz Çin Halk Cumhuriyeti baktığımızda ise şu an ülkenin kurucu lideri Mao ile neredeyse aynı güce ulaşmış bir devlet başkanının ülkeyi yönettiği görülmektedir. Xi Jinping'in liderliğindeki Çin Halk Cumhuriyeti, dünya siyasetindeki etkinliği giderek artmaktadır. Akdeniz coğrafyası da bu siyasetin parçalarından biri olarak görülmektedir. Coğrafi olarak Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının bir araya geldiği noktada bulunan Akdeniz havzası hem kara hem de deniz ticaret yollarının merkezinde yer almaktadır. Üstelik bölgede bulunan zengin yer altı kaynakları da burayı ekonomik ve siyasi alanda önemli hale getirmektedir. Kızıldeniz ile Akdeniz'i buluşturan; Süveyş Kanalı, Otranto Boğazı ve Çanakkale Boğazı'nı barındıran bölge dünya deniz trafiğinin neredeyse üçte birine ev sahipliği yapmaktadır. Dünya ticaretinde bu denli büyük rol oynayan ve jeopolitik olarak kritik öneme sahip Akdeniz coğrafyasına, on dört temel prensibinden biri ülkesindeki yaşam standartlarının yükseltilmesi ve garanti altına alınması olan Xi Jinping'in ilgisi giderek artmaktadır. Çin'in son dönemdeki en önemli projelerinden olan“Kuşak ve Yol”, Akdeniz stratejisinde büyük rol oynamaktadır. Proje kapsamında özellikle Yunanistan ile deniz ticareti geliştirilmiş, ülkenin Pire Limanı üzerinden yapılan ticaret ''Çin'in Yeni İpek Yolu'' olarak adlandırılmıştır. Çin'in Yunanistan dışında ayrıca İtalya, İsrail ve Mısır gibi ülkelerde de deniz ticaretini geliştirmeye yönelik projeleri bulunmaktadır. Bu sayede tıpkı günümüzde olduğu gibi gelecekte de Akdeniz coğrafyasının ülkenin ekonomik faaliyetlerinde büyük rol oynayacağı açıktır. Üstelik Çin'in Türkiye'de bulunan Kumport Limanı'na yaptığı yatırımlar ülkenin ekonomik alanda etkisinin tüm Akdeniz coğrafyasında daha fazla genişleyeceğinin göstergesi olarak kabul edilebilir.“21.Yüzyıl Deniz İpek Yolu”olarak da anılan yeni ticaret yolu sayesinde Çin'in Yunanistan üzerinden en büyük ticaret hacmine sahip olduğu Almanya ve çevresindeki ülkelere erişimi kolaylaşmıştır. Bu sayede Çin tıpkı Uzak Doğu'da olduğu gibi Avrupa genelinde de ekonomik alanda etkisini kısa sürede artırma fırsatı bulabilmiştir. Tüm bu kapsamlı projeler ve bölge ülkeleri ile kurulan barışçıl ilişkiler sayesinde Çin, Akdeniz havzasında son derece önemli bir konuma erişmiştir.
Özet (Çeviri)
Even they had some decent times, China has managed to maintain its position as one of the world's strength center throughout the entire recorded world history. When we check out the People's Republic of China's today, we can see a president who has reached almost the same power as the country's founding leader Mao. With the governance of Xi Jinping, China is increasing its activities in world politics. Mediterranean region is also taking role in these activities and seen as a part of this policy. The Mediterranean region is geographically located at the connection point where Europe, Asia and Africa meet, and is located at the center of both land and maritime trade routes. Moreover, the rich underground resources of the Mediterranean region, economically and politically increases its importance. The region, which connects the Red Sea and the Mediterranean Sea, hosts the Suez Canal, the Otranto Strait and the Canakkale Strait, is been holding almost one third of the world's maritime traffic. Mediterranean geography which plays a such big role in world trade and has a geopolitically critical importance is getting more attention from Jinping whose one of its fourteen principle is to raise and guarantee living standards in his country. The“Belt and Road”initiative is one of China's most important projects in recent years, plays a major role at their Mediterranean strategy. Within this initiative, the maritime trade has been increased with Greece and the trade through Greece's Piraeus port is been called“New Silk Road of China”. Apart from Greece, China also has projects to enlarge maritime trade in countries such as Italy, Israel and Egypt.