Seçilmiş ayrık çift yıldızların fotometrik analizi
Photometric analysis of selected detached eclipsing binaries
  1. Tez No: 480531
  2. Yazar: SİMGE ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DERYA SÜRGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması kapsamında literatürden seçilen, ayrık çift yıldız adayı olduğu düşünülen TYC 22228-309-1, V806 Cep, V955 Cep, V738 Cep ve NV Dra'nın Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Gözlemevi'nde (ÇAAM) 2015-2017 yılları arasında, 305 mm çaplı Cassegrain-Schmidt Teleskobu (T30) ve buna bağlı Apogee Alta U47+ CCD kamerası kullanılarak, Bessell BVR filtrelerinde fotometrik gözlemleri yapılmıştır. Yeni gözlemler ile tüm çift sistemlerin yeni fotometrik ışık öğeleri bulunmuştur. Literatürden alınan ve bu çalışmada elde edilmiş tüm fotometrik minimum zamanlarıyla Kwee-van Woerden (1956) yöntemi kullanılarak yeni minimum zamanları hesaplanmıştır. Gözlemleri yapılan ayrık çift yıldız adayları ve bu çalışmayı desteklemek amacıyla literatürden seçilen ayrık çift yıldız adayları FW Vel, BB Mon, CPD-79 92, TYC 8726-1088-1 ve TYC 9042-2167-1'nin Wilson-Devinney (WD) ve Monte Carlo (MC) yöntemleri kullanılarak fotometrik analizleri yapılmış ve seçilen tüm sistemlerin Roche modelleri çizilerek ayrık çift yıldız oldukları gösterilmiştir. Her bir sistem için tayfsal verilerinin bulunmaması sebebiyle q taraması yapılmıştır. Tez kapsamında seçilen tüm sistemlerin mutlak parametreleri tahmin edilmiştir. Ayrıca sistemlerin kütle-yarıçap (M-R) grafiği çizilerek ZAMS ve TAMS'a göre anakol bandı üzerindeki yerleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we selected candidate detached eclipsing binaries from literature and the photometric observations of TYC 22228-309-1, V806 Cep, V955 Cep, V738 Cep ve NV Dra were carried out at Çanakkale Onsekiz Mart University Ulupınar Observatory (ÇAAM) in 2015-2017 observation season and using the 305mm Cassegrain-Schmidt telescope equipped with the Apogee Alta U47+ CCD camera and Bessel BVR photometric filters. We found new light elements of all systems with new observations. Also with observations in this study, new minimum times and the light elements contributed to the literature, which were solved by using Kwee-van Woerden (1959) method. Observed candidate detached eclipsing binaries and selected candidate detached eclipsing binaries from literature to support this work were analysed with Wilson Devinney (WD) and Monte Carlo (MC) method. We plotted Roche models of all targets which were showed detached eclising binary configurations. We made q-search for all targets because of no any spectroscopic data. We estimated absolute parameters of all targets in this thesis. And also discussed location of all targets at ZAMS and TAMS using mass-radius (M-R) diagram.