Çanakkale ilinde gürültülü ortamda çalışan personelin risk analizi ve kişisel koruyucu donanım kullanma algısının araştırılması
Investigation of risk analysis of personnel working in noisy environment in Çanakkale and personal protective equipment usage perception
- Tez No: 480532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAYCAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sanayileşme ve hızla gelişen teknolojiye bağlı olarak farklı üretim sistemleri iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili bir takım sorunlar ortaya çıkarmıştır. İş yerinde çalışanlar; çalışma alanlarına göre farklı tehlikeler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tehlikeler işçide geçici yaralanmalara ya da kalıcı hastalıklara sebep olabilmektedir. Yeterli önlemlerin alınmaması ve gerekli kişisel koruyucu donanımların kullanılmaması meslek hastalığı oranlarını artırmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; gürültü seviyesinin belirlenen sınır değerlerinin üzerinde olduğu küçük ölçekli işletmelerde gürültülü ortamda çalışan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgi düzeylerini ölçerek, kişisel koruyucu donanım kullanma gerekliliği konusundaki farkındalıklarının düzeyini belirlemektir. Ayrıca bu işletmelerden birinde uygun risk değerlendirmesi yöntemi ile risk analizi yaparak iş sağlığı ve güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlike ve riskleri analiz etmek ve bu tehlike ve risklerin kabul edilebilir düzeyde tutulabilmesi için alınması gereken önlemleri belirlemektir. Bu çalışmada öncelikle gürültü seviyesi yüksek olan küçük ölçekli işletmede çalışan kişilerden anket formunu doldurmaları istenmiştir. Ayrıca bu işletmelerden birinde Kinney Metodu ile risk analizi yapılarak tehlike ve risklerin kabul edilebilir düzeyde tutulabilmesi için alınması gereken önlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the industrialization and the rapidly developing technology, different production systems have revealed some problems related to occupational health and safety. Workers at work; they face different hazards according to their work areas. These hazards can cause temporary injury or permanent illness in the worker. Not taking adequate measures and not using the necessary personal protective equipment increases the occupational disease rates. The purpose of this thesis is; The level of awareness of the need to use personal protective equipment by measuring the level of information on occupational health and safety of people working in noisy environments in small-scale enterprises where the noise level is above the specified limit value. In addition, by analyzing the risks and risks that may arise in terms of occupational health and safety by carrying out a risk analysis using the appropriate risk assessment method in one of these enterprises, it is necessary to determine the precautions to be taken in order to keep these risks and risks at an acceptable level. In this study, it is required to fill in the questionnaire form from those who work in the small scale operation with high noise level. In addition, a risk analysis has been carried out with the Kinney Method to determine the precautions to be taken in order to keep the risks and risks at an acceptable level.