Doğru akım özdirenç kuyu loğları verilerinin çok boyutlu modellenmesi
Multi̇-di̇mensi̇onal modeli̇ng of dc resi̇sti̇vi̇ty well log data
- Tez No: 480530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN UĞUR ULUGERGERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bakışımlı model varsayımı ile doğru akım özdirenç logu verileri modellenmiştir. Kuyu logu ölçümlerinde, sondaj akışkanın oluşturduğu istila kuşağının olumsuz etkisi, hedef tabakanın kalınlığının etkisi ve ana kaya ile olan özdirenç farklılığının az olması durumları incelenmiştir. İstila edilen kesimler, katman kalınlığı ile ölçüm aygıtının boyunun birbirine oranına bağlı olarak ölçülen değerlerde sapmalara neden olmaktadır. Bu durum ampirik yaklaşımlar ile yapılacak düzeltme işlemlerinin, karmaşık yapılar için yetersiz kalacağına işaret etmektedir. Ek olarak araştırma derinliği /uzaklığı incelenmiş, log boyuna ve hedef birimin uzaklığına bağlı olarak eğrilerde farklı oranlarda sapmalar gözlenmiştir. Anılan her iki durumda da eğrilerde gözlemlenen sapmaların yapısal olarak farklı modellere işaret edebileceği gösterilmiştir. Son olarak kuyu logu saha çalışmasından ölçülen verilerden gerçek özdirenç değerlerinin eldesinde ampirik yaklaşım yerine ters çözüm kullanılması önerilerek sayısal değer yanında yapısal bilgiye ulaşabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The direct current resistivity log data is modeled by the assumption of the axisymetric model. In the well logging measurements, the misleading effect of the infiltration of the drilling fluid, the thickness of the target layer and the low contrast in the resistivity about the bedrock were investigated. The invaded sections cause deviations in the measured values depending on the ratio of the layer thickness to the length of the measuring device. This suggests that correction attempt by means of empirical approaches and corrections will be insufficient for complex structures. In addition, research depth / distance was investigated and deviations were observed depending on the ration of log length and distance to the target unit. It has been shown that deviations observed in curves can point to structurally different models in both cases. Finally, it was shown that, instead of the empirical approach, it is possible to use inverse solutions and arrive at structural information as well as the numerical value.