Fonksiyonel silika içerikli metal kompozitlerin sentezi ve katalizör uygulamalarının araştırılması
Synthesis and investigation of catalytic application of functional metal composites containing silica
- Tez No: 480546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması kapsamında fonksiyonel silika destekli metal katalizörlerin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik aktiviteleri araştırılmıştır. Destek materyallerinin sentezi için öncelikle silisyum içeriği sağlanarak silisyum partikülleri sentezlenmiştir. Sentezlenen silika partikülleri daha sonra fonksiyonlandırılmıştır. Sentezlenen destek materyal Fourier Dönüşümlü Infrared (FT-IR), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılımlı X-Işını (EDX), X-Işını Difraktometri (XRD) yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Destek materyallerin sentezlenmesinin ardından, destek materyaller üzerine adsorplatılan metal iyonlarının kimyasal indirgenmesi ile desteklenmiş metal kompozitlerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilen destekli metal kompozitler aromatik nitro bileşiklerinin indirgenmesi, boyar maddelerin bozundurulması ve hidrojen üretimi tepkimeleri için heterojen katalizör olarak kullanılmıştır. Tepkimelere ait aktivasyon parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, functional silica supported metal catalysts synthesis, characterisation and catalytic activities have been investigated. Primarly, silisium particles have been synthesized for the synthesis of supported materials by supplying silisium substance. After then, silica particles which are synthesized are functionalized. Support material which is synthesized is characterized by using the methods of Fourier Transform Infrared (FT-IR), Scanning Electron Microscope (SEM), Energy Dispersive X-Ray (EDX), X-Ray Diffraction (XRD). After the synthesis of support materials, metal composites which are supplied with chemical reduction of metal ions which are adsorbed on support materials, are performed. Assisted metal composits, which are performed synthesis and characterization of it, used as heterogeneous catalysis for reduction of aromatic nitro compounds, degradation of colourant substances and the reaction of hydrogen generation. Activation parameters belonging to the reactions have been determined.