Extracting sub-exposure images from a single capture through fourier-based optical modulation
Fourier tabanlı optik modülasyon ile tek çekimde alt-pozlama görüntülerinin çıkarılması
- Tez No: 480565
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KÜRŞAT GÜNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Siber Sistemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pozlama süresinde piksellerin optik olarak kodlanması vasıtasıyla, tek bir görüntü kaydından birden çok alt-pozlama görüntüsünün elde edilmesi mümkündür. Böyle bir kabiliyet; yüksek hızlı görüntüleme, yüksek dinamik aralıklı görüntüleme ve sıkıştırılmış görüntüleme gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bu tezde, kodlama örüntüsünün haberleşme sistemlerinde kullanılan“frekans bölüşümlü çoğullama”fikrinden esinlenildiği bir alt-pozlama görüntüsü elde etme metodu sunulmaktadır. Bu metodda; optik maskeler, alt-pozlama görüntülerini Fourier uzayında örtüşmeyecek şekilde yerleştirilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Alt-pozlama görüntüleri, kaydedilmiş sinyalin uygun şekilde bant-geçiren filtrelerden geçirilmesiyle elde edilmektedir. Prototip görüntüleme sistemi; piksel bazlı kodlama için Liquid Crystal over Silicon (LCoS) teknolojisine dayalı bir uzamsal ışık modülatörü ile senkronize edilmiş bir kamera vasıtasıya gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Through pixel-wise optical coding of images during exposure time, it is possible to extract sub-exposure images from a single capture. Such a capability can be used for different purposes, including high-speed imaging, high-dynamic-range imaging and compressed sensing. Here, we demonstrate a sub-exposure image extraction method, where the exposure coding pattern is inspired from frequency division multiplexing idea of communication systems. The coding masks modulate subexposure images in such a way that they are placed in non-overlapping regions in Fourier domain. The sub-exposure image extraction process involves digital filtering of the captured signal with proper band-pass filters. The prototype imaging system incorporates a Liquid Crystal over Silicon (LCoS) based spatial light modulator synchronized with a camera for pixel-wise exposure coding.