Nötrosofik kümelerin kafesleri üzerine
On lattices of neutrosophic sets
  1. Tez No: 480571
  2. Yazar: MERVE GÖKÇEN SAYIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez nötrosofik kümelerden elde edilen nötrosofik kafesleri inceler ve yeni tanımlar sunar. Sunulan çalışmada önce klasik kümeler ve kafesler verilmiştir. Daha sonra nötrosofik küme kavramı ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. İncelemeler esnasında klasik kümelerden elde edilmiş kafes yapıları ve bu kafesler üzerinden nötrosofik kümelerin kafeslerinin filtre ve idealleri üzerinde çalışıldı. Nötrosofik kümelerin kafeslerinin filtreleri ve idealleri üzerinde durulmuştur. Bu tipte yapılar, kafes tanımı gereği, nötrosofik kafeslerin birer alt kafesi olması nedeniyle, bu alt kafeslerin birer nötrosofik kafes özelliğine sahip olmaları gerekmektedir. Yapılan değerlendirmelerde bu yapının korunmadığı gözlenmiştir. Bu anlamda yapı korunacak şekilde yeni tanımlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the neutrosophic lattices obtained from neutrosophic sets and provides new definitions. In the present study, firstly, classical sets and lattices are given. Then the concept of neutrosophic set is evaluated in detail. The lattice structures obtained from the classical sets during the examinations and the filters and ideals of thelattices of the neutrosophic sets are studied on these lattices. The filters and ideals of the lattices of neutrosophic sets are emphasized. Because these types of structures are, according to the lattice definition, a sub-lattice of the neutroscopic lattices, these sub-lattices must have a neutrosophic lattice property. It is observed that this structure is not preserved in the evaluations made. In this sense, new definitions are proposed to hold the structures