Tip-2 tekil değerli nötrosofik kümelerin uzaklık ölçümleri ve karar vermedeki uygulamaları
Distance measures of type-2 single-valued neutrosophicset and their applications in decision making
- Tez No: 673013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde tip-2 tekil değerli nötrosofik küme kavramı ve bunların bazı işlemleri tanımlanmıştır. Hausdorff, Hamming ve Öklid mesafelerine dayanan tip-2 tekil değerli nötrosofik kümeler için bazı mesafe ölçüm yöntemleri tanımlanmış ve bunların bazı özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, tip-2 tekil değerli nötrosofik ortam altında TOPSIS yaklaşımına dayalı çok kriterli bir grup karar verme yöntemi geliştirilmiştir. Son olarak, önerilen yöntemin geçerliliğini ve sürecini göstermek için açıklayıcı bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of type-2 single-valued neutrosophic sets and some operations of them are defined. Some distance measure methods for type-2 single-valued neutrosophic sets are introduced based on Hausdorff, Hamming and Euclidean distances and some properties of them are investigated. Also, a multi-criteria group decision-making method is developed based on TOPSIS approach under the type-2 single-valued neutrosophic environment. Finally, an illustrative example is given in order to show the validity and process of the proposed method.