Bounded and compact linear operators on general mixed norm spaces
Genelleştirilmiş birleşik normlu uzaylar üzerindeki sınırlı ve kompakt operatörler
- Tez No: 480589
- Danışmanlar: PROF. DR. EBERHARD MALKOWSKY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
α > 0 mertebeli ve p ≥ 1 indeksli kuvvetli Cesaro sınırlı, yakınsak ve 0'a yakınsak dizi uzaylarının bazı topolojik özelliklerini belirledik. Kendi yazılımımızı kullanarak yüzey enerji fonksiyonlarının grafiksel gösterimlerini elde ettik. Daha sonra, bu uzayların β−duallerini ve onlara karşılık gelen Wulff kristallerinin şekillerini bulduk. Ayrıca, bu dizi uzayları üzerinde bazı yeni matris dönüşümlerinin sınıflarını karakterize ettik. Son olarak, bu sınıflar üzerindeki matris operatörlerinin Hausdorff kompakt olmama ölçümleri için özdeşlikler ve hesaplamalar bulup, onlara karşılık gelen kompakt matris operatör sınıflarını karakterize ettik.
Özet (Çeviri)
We study some topological properties of the spaces of sequences that are strongly Cesaro bounded, convergent and convergent to zero, of order α > 0 and index p ≥ 1. By using our software we obtain graphical representations of their surface energy functions. Then we determine their β–duals and the shapes of corresponding Wulff's crystals. Furthermore we characterize some new classes of matrix transformations on them. Finally, we find out identities and estimates for the Hausdorff measure of noncompactness of the matrix operators in those classes, and characterize the corresponding classes of compact matrix operators.