Skopi cihazı kullanan ortopedi doktorlarındaki radyasyona bağlı kromozom hasarlarının araştırılması
Investigating radiation induced chromosome damage in the orthopedic doctors using scopy machine
  1. Tez No: 480592
  2. Yazar: AMİNE ELİF FİDAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Ortopedi ve Travmatoloji, Biology, Genetics, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Mesleki olarak radyasyona maruz kalan bireylerin alabilecekleri radyasyon dozlarının devamlı olarak izlenmesi ve ölçülmesi gereklidir. Radyasyonun tıbbi uygulama alanlarından biri de ortopedi ameliyathaneleridir. Ortopedi ameliyathanelerinde çalışan doktorlar, skopi cihazından kaynaklanan radyasyon olan X-ışınlarına maruz kalmaktadırlar. Bireylerin çalıştıkları yıllara bağlı olarak almış oldukları kümülatif radyasyon hasarları, periferik kan lenfositlerinde ki kromozom hasarlarının ölçülmesi ile belirlenebilmektedir. Bu projede, ortopedi ameliyatlarında skopi cihazı kullanan ortopedi doktorlarından ve bu doktorlara uygun yaşta ki diğer doktorlardan alınacak periferik kan lenfositlerindeki kromozom hasarları, kromozom aberasyonlarının ölçülmesi ile belirlenecektir. İki gurubun karşılaştırılması neticesinde radyasyon ile çalışan bireylerin diğer çalışanlara göre almış oldukları mesleki riskler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiation doses taken by those who are professionally exposed to radiation should be monitored regularly. Orthopedy surgery is one of the medical practise areas concerning radiation. The medical doctors who work in orthopedy surgery are exposed to X-rays emitted by fluoroscopy devices. Depending upon working years, cumulative radiation damages can be determined by the measuring of the damages in the choromosomes of the peripheral blood lymphoctes. In this project, the choromosome damages in the peripheral blood lymphoctes of the orthopedy surgeons using the fluoroscopy devices and those from the healthy control group with similar ages have been determined. Occupational risks of the orthopedy surgeons have been assesed by comparing the two groups. The comparisons of choromosome aberration frequencies between two groups have been made by using with t-test.