Farklı tip nükleasyon katkılarının polipropilenin kristallenme kinetiğine etkilerinin incelenmesi
Investigation of effect of various type nucleating agents on the crystallization kinetics of polypropylene
  1. Tez No: 480593
  2. Yazar: UĞUR KÜÇÜKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAŞGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, nükleasyon katkılarının izotaktik polipropilenin kristallenme kinetiğine etkileri incelenmiştir. Nükleasyon katkılarının bileşim oranı sabit tutularak, yapı ve geometrik farklılığın kristalizasyon kinetiği üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Örnekler eriyik harmanlama cihazında direkt karıştırılarak hazırlanmış, katkı oranı %1 olarak alınmıştır. Katkıların sisteme katılmasını kolaylaştırmak amacıyla %3 oranında uyumlaştırıcı kullanılmıştır. Hazırlanan örneklerin kristallenme davranışları DSC'de izotermal ve non izotermal şartlarda belirlenmiştir. Taramalı elektron mikroskobunda kristallenme sonrası numunelerin morfolojik analizi yapılmıştır. Kullanılan katkılar, uygulanan kinetik modellerden de görülebileceği üzere, kristallenme hızını artıran maddeler olarak etkili olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of nucleating agents were investigated on crystallization kinetics of isotactic polypropylene. The effects of structure and geometric difference on crystallization kinetics were evaluated keeping the ratio of nucleating agents constant. Samples were prepared on melt blending equipment by mixing directly. Additive ratio was determined as 1%. Compatibilizer was used 3% to facilitate distribution to the system. Crystallization behaviour of prepared samples on isothermal and non-isothermal conditions was determined by DSC. Samples were analyzed morphological by scanning electron microscope after crystallization. As seen from the kinetic models the additives were found to be effective as nucleating agents.