Sıçan ileumu düz kası kasılma-gevşeme cevapları üzerine ammonium pyrrolidine dithiocarbamate' nin etki mekanizmasının araştırılması
The investigation of action mechani̇sm of ammoni̇um pyrroli̇di̇ne di̇thi̇ocarbamate on rat ileum smooth muscle contraction-relaxation responses
  1. Tez No: 480611
  2. Yazar: MERVE ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amonyum Pirolidin Dityokarbamat (APDTC) NF-κB' nin en güçlü inhibitörüdür. Bu özelliğine ek olarak antitümöral, antioksidan, antikanserojenik, antiviral, metal şelatörü ve düz kas hücrelerindeki apoptozu inhibe edici etkileri saptanmıştır. Çalışmamızda ise APDTC' nin ileum longitudinal düz kasındaki etki mekanizmasının araştırılması amaçlanmıştır. Adrenerjik reseptörler, kolinerjik reseptörler, L-tipi kalsiyum kanalları ve potasyum kanalları farklı gruplarda bloke edilerek bu mekanizmada hangi kanal ve reseptörlerin ne derece etkili olduğu saptanacaktır. Bu çalışmada asetilkolin ile ön kasılmış ileum dokularında kontrol, atropin, fentolamin, propranolol, nifedipin, tetraetilamonyum (TEA) ve atropin+ fentolamin+ propranolol uygulanması sonrası APDTC' ye karşı kasılma gevşeme cevapları incelenmiştir. APDTC ileum üzerinde gevşeme cevabı oluşturmuştur. Atropin APDTC'nin gevşetici cevabını değiştirmemiştir. Fentolamin APDTC' nin gevşetici etkisini değiştirmemiştir. Ama asetilkolinle oluşturulan kasılmayı anlamlı olarak inhibe etmiştir. Propranolol APDTC'nin gevşetici etkisini değiştirmemiştir. Asetilkolinle oluşturulmuş kasılma cevabı üzerine propranolol varlığında APDTC gevşetici etki göstermiştir. Nifedipin APDTC' nin gevşetici cevabını değiştirmemiştir. TEA APDTC' nin gevşetici etkisini değiştirmemiştir. TEA asetilkolinle oluşturulmuş kasılma cevabını daha da arttırmıştır. NANK durumunu belirlemek için aynı anda yapılan adrenerjik ve kolinerjik reseptör blokajı APDTC' nin gevşetici etkisini daha da arttırmıştır. APDTC'nin NANK sistem üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak sıçan ileum düz kası üzerine uyguladığımız APDTC' nin kullandığımız reseptör antagonistleri ve kanal blokörlerinin dışında farklı reseptörler ve yolaklar aracığıyla etkide bulunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ammonium Pyrrolidine Dithiocarbamate (APDTC) is the strongest inhibitor of NF-κB. In addition to this property, antitumoral, antioxidant, anticancerogenic, antiviral, metal chelator and inhibitory effect on smooth muscle cells apoptosis were determined. In our study, our aim was to investigate the mechanism of action of APDTC on ileum longitudinal smooth muscle. Adrenergic receptors, cholinergic receptors, L-type calcium channels and potassium channels are blocked in different groups to determine how effective these channels and receptors are on this mechanism. In this study, contraction-relaxation responses to APDTC were investigated after administration of atropine, phentolamine, propranolol, nifedipine, tetraethylammonium (TEA) and atropine+ phentolamine+ propranolol and control in acetylcholine precontracted ileal tissue. APDTC forms relaxation responses on ileum. Atropine did not change the relexantion response of APDTC. Phentolamine did not change the relaxantion responses of APDTC. However, it significantly inhibited the contraction induced by acetylcholine. Proporanolol did not change the relaxantion effect of APDTC. APDTC has a relaxing effect on propranolol in response to acetylcholine-induced contraction response. Nifedipine has not changed the relaxantion response of the APDTC. TEA has not changed the relaxantion effect of APDTC. TEA increased much more the response to acetylcholine- induced contraction. To determine the NANC status, adrenergic and cholinergic receptor blockade done at the same time furter enhanced the relaxation effect of APDTC. It has been determined that APDTC is not effective on NANC system. As a result, it is thought that APDTC, which we applied on the rat ileum smooth muscle, acted by different receptors and pathways besides the receptor antagonists and channel blockers that we use in our study.