Sıçan İleumu düz kası kasılma-gevşeme yanıtları Üzerine Ammonium Pyrrolidine Dithiocarbamate, SG-BENZ, Caffeic Acid Phenil Ester ve Atorvastin Ca' nın etkileri
Effects of Ammonium Pyrrolidine Dithiocarbamate, Atorvastin Ca, Caffeic Acid Phenil Ester and SG-BENZ on Contraction-Relaxation Responses of Rat Ileum smooth muscle
- Tez No: 413469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KASIM ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
-İleum, ince bağırsağın duodenum ve jejunumdan sonra gelen son kısmı olup düz kasa sahip bir organdır. İleumda meydana gelen kasılma hareketi longitudinal ve sirküler düz kasların sayesinde gerçekleşir. İntestinal kas tabakasında oluşan uyarı her yöne doğru iletilir. Enterik sinir sistemi myenterik ve submukozal pleksuslardan oluşur. Myenterik pleksus (Auerbach) düz kas tabakalar arasında yer alır ve motiliteyi sağlar. İleumdaki bu işleyiş bazı etkenlerle aksamakta ve bağırsak motilitesi bozulmaktadır. Bu etkenler çoğunluk iltihabi olup ciddi bağırsak sorunlarına yol açmaktadır. Yapılan çalışmalarda kullanılan ilaçların emiliminin ileumda gerçekleştiği bilinmektedir. Bu nedenle ileum üzerinde birçok ilacın etkilerine bakılmıştır.Ancak organ banyosu sisteminde ileum düz kası üzerinde Ammonium Pyrrolidine Dithiocarbamate (APDTC), Atorvastin Ca, SG-BENZ maddeleri daha önce kullanılmamıştır. Bu maddeler birçok hastalık modelinde kullanıldığı için ileumda ne gibi etkilere neden olacağı araştırılacaktır. Ach ile prekontrakte olan ileum düz kası preparatlarında APDTC önce kasılma sonrasında doza bağlı gevşeme cevapları oluştururken diğer maddeler direkt gevşeme cevabı oluşturmuştur. En yüksek gevşeme cevapları Atorvastatin Ca uygulanan preparatlarda görülmüştür. Sonrasında diğer maddelerin gevşeme yanıtları sırayla CAPE, SG-Benz, APDTC şeklindedir. Sonuç olarak sıçan ileum düz kası üzerinde uyguladığımız CAPE, Atorvastatin Ca ve SG-Benz, Ach ile prekontraksiyona karşı gevşeme cevabı oluştururken APDTC de doza bağlı gevşeme cevabı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-Ileum is an organ having smooth muscles and comes just after the jejunum of small intestine. The ileum contraction takes place with the aid of longitudinal and circular smooth muscles. The excitation in the intestinal muscle layer is transmitted to every direction. Enteric neural system is consist of myenteric and submucosal plexus. Myenteric plexus (Auerbach) is located between smooth muscle layers and provides motility. This process in ileum halts by some factors and the intestinal motility brokes down. These factors are mainly inflamatory and cause serious intestinal problems. The former research states that these chemicals in our are absorbed in ileum. There fore, the effects of manydrugs on ileum has been investigated. However, the effects of Ammonium Pyrrolidine Dithiocarbamate (APDTC), Atorvastatin Ca and SG-BENZ chemicals on ileum smooth muscles in organ bath has not been used before. These chemicals are used in so many disease models, and so their effects on ileum are searched by us. APDTC cause contraction first and then dosage dependent relaxation responses in ileum smooth muscle preparates precontracted with Ach. However, the other chemicals produce direct relaxation responses. The highest relaxation response is observed in Atorvastatin Ca applied preparates. After that, the relaxation responses of other chemicals are in the order of CAPE, SG-Benz and APDTC from high to low. As a result, CAPE, Atorvastatin Ca and SG-Benz applied rat ileum smooth muscle precontracted with Ach produce relaxation response but, the APDTC produce dosage dependent relaxation response.