Hemoglobin A1c'nin tayini için yeni bir immünoassay yönteminin geliştirilmesi
Development of a novel immunoassay method determination of hemoglobin A1c
  1. Tez No: 480626
  2. Yazar: MÜZEYYEN ÖZGE KARAŞALLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA KOYUNCU ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez kapsamında, diabetes mellitus'un(DM)tanısı ve tedavisinde altın parametre olarak nitelendirilen, hemoglobin A1c(HbA1c, için Zaman Gecikmeli Floroimmmünoassay(TR-FIA) tekniğine dayanan yeni bir immünoassay yöntemi geliştirildi.Bu amaçla, ilk olarak 4,4′′-Bis4,4,5,5,6,6,6-heptafloro-1,3-dioksiheksil)-o-terpenil-4′-sülfonil klorür (BHHCT) ligandının Eu(III)kompleksi oluşturuldu ve bu kompleksin çalışmalarda etiket olarak kullanımı test edildi. Çalışmanın ikinci kısmında, antikor miktarları, antikor-antijen etkileşim süreleri, Eu(III) etiket seyreltme oranı gibi çalışma koşulları optimize edildi ve uygun immünoassay prosedürü oluşturuldu. Optimize edilen koşullarda hazırlanan immunoassay prosedürü ile HbA1c molekülü için çalışma aralıkları 0,05-9200 ng/mL ve % 0-25 olarak belirlendi. Bunun yanında yöntemin inter asaay ve intra assay tekrarlanabilirliği çalışıldı ve yöntemin oldukça tekrarlanabilir olduğu sonucuna varıldı. Tezin son kısmında ise, hazırlanan immünoassay prosedürünün analitik uygulanabilirliği kan numunelerinde % HbA1c tayini yapılarak araştırıldı. Elde edilen sonuçlar referans bir yöntem olan ELISA ile elde edilenlerle karşılaştırıldı ve % BSS ve % geri kazanım değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new assay method based on Time Resolved Fluoroimmunoassay (TR-FIA) for hemoglobin A1c (HbA1c), known as a gold parameter in the diagnosis and treatment of diabetes mellitus (DM) was developed. For this purpose, firstly, the Eu(III) complex of 4,4'-Bis(4,4,5,5,6,6,6-heptafluoro-1,3-dioxyhexyl)-o-terphenyl-4'-sulfonyl chloride (BHHCT) ligand was formed and the complex was tested for use as a label in studies. In the second part of the study, working conditions such as antibody amounts, antibody-antigen interaction times, and dilution ratio of Eu (III) label were optimized and appropriate immunoassay procedure was established. The lineer range was from 0.05 to 9200 ng/mL and 0 to 25% for the HbA1c via the immunoassay procedure prepared in the optimized conditions. In addition, inter assay and intra assay reproducibility were studied and the method was highly reproducible. At the end of the study, the analytical application of the prepared immunoassay procedure was investigated by performing % HbA1c assay on blood samples. The obtained results were compared with those obtained by ELISA, a reference method, and the % RSD and % recovery values were calculated.