Nörodejaneratif hastalıkların yüksek seçicilik ve hassasiyetle tespiti için h2o2' ye duyarlı yeni nanosensörlerin geliştirilmesi ve uygulanabilirliklerinin araştırılması
The development and application of novel hydrogen peroxide sensitive nanosensors for the determination of neurodegenerative diseases with high selectivity and sensitivity
  1. Tez No: 480627
  2. Yazar: BERNA TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FARUK EBEOĞLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada indirgenmiş grafen oksit (rGO) ile birlikte Paladyum (Pd) nanopartiküller (NP's) kullanılıp Tert–Nonyl Merkaptan (TNM) ile işlevselleştirilen yeni tip nanosensör geliştirilmiştir. Pd-TNM@rGO nanosensörü -0.6 V ile + 0.8 V potansiyel aralığında hidrojen peroksit (H2O2)'in elektrokimyasal tayininde kullanılmıştır. Pd-TNM@rGO sensörü H2O2'ye karşı çok yüksek bir aktivite, hassasiyet, tekrar kullanılabilirlik ve dayanıklılık göstermiştir. Hazırlanan Pd-TNM@rGO nanosensörünü karakterize etmek için (XRD) X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS), transmisyon elektron mikroskopisi (TEM), elektron enerji kaybı spektroskopisi (EELS) ve raman spektroskopisi (RS) gibi çeşitli analitik teknikler kullanılmıştır. Yeni hazırlanan nanobiyosensörün elektrokimyasal özellikleri döngüsel voltametri (CV), kronoamperometri (CA) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EİS) gibi yöntemler kullanılarak belirlenmiştir. Hazırlanan H2O2 nanobiyosensörünün doğrusal aralığı 6x10-3 mM ile 1mM arasındadır. Pd-TNM@rGO nanosensörü 5x10-3 M'lık düşük bir algılama limitine sahiptir. Tepki süresi 10 sn'den daha kısadır. Hazırlanan bu nanosensör ile hidrojen peroksitin daha düşük hassasiyet ve seçicilikte algılanması için yeni bir çözüm öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, a new type of nanosensor has been developed, which is functionalized with Tert-Nonyl Mercaptan (TNM) using a reduced-graphene oxide (rGO) and Palladium (Pd) nanoparticles (NP's). Pd-TNM@rGO nanosensor was used in the electrochemical determination of hydrogen peroxide (H2O2) at a potential range of -0.6 V to +0.8 V. The Pd-TNM@rGO sensor showed a very high activity, sensitivity, reusability and durability towards H2O2. Analytical techniques such as X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), transmission electron microscopy (TEM), electron energy loss spectroscopy (EELS) and raman spectroscopy (RS) were used to characterize the Pd-TNM@rGO nanosensor. The electrochemical properties of the newly prepared nanobiosensor were determined using methods such as cyclic voltammetry (CV), chronoamperometry (CA) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The linear range of the prepared H2O2 nanobiosensor is between 6x10-3 mM and 1 mM. The Pd-TNM@rGO nanosensor has a detection limit of 5x10-3 M. Response time is shorter than 10 seconds. With this sensor, a new solution for lower sensitivity and selective perception of hydrogen peroxide has been put forward.