Uluslararası spor organizasyonlarında yerel yönetimlerin rolü – EYOF 2017 Erzurum (Erzurum Büyükşehir Belediyesi örneği)
The role of local authorities in the organizations of international sport events - EYOF 2017 Erzurum (The case of Erzurum Metropolitan Municipality)
- Tez No: 480641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH BATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sports, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uluslararası Spor Organizasyonlarında Yerel Yönetimlerin Rolü –EYOF Erzurum 2017 (Erzurum Büyükşehir Belediyesi Örneği) başlıklı tez çalışması, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türkiye'de Yerel Yönetimlere İlişkin Genel Çerçeve ve Uluslararası Spor Oyunları–Kent İlişkisi incelenmiştir. Bu bağlamda yerel yönetimlerin tanımı yapılarak, tarihsel gelişimi açıklanmış; yerli ve uluslararası mevzuat yönünden yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları irdelenmiştir. Yine bu bölümde tarihi milattan önce uzanan olimpiyat oyunlarından başlayarak, tezin temelini oluşturan EYOF'a kadar uluslararası nitelikli büyük spor oyunları ve bu organizasyonların kentlere üzerindeki etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde kısaca EYOF olarak isimlendirilen Avrupa Gençlik Olimpik Festivali, hakkında bilgiler yer almaktadır. EYOF'a ev sahipliği yapan Erzurum'un da yerine getirdiği, ev sahibi kentlerin taşıması gereken kriterler bu bölümde açıklanmış ve tezde de örnek olarak ele alının EYOF 2017 Erzurum organizasyonu ile ilgili teorik çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise11-18 Şubat 2017 tarihleri arasında Erzurum'da yapılan“EYOF 2017 Erzurum”olarak ifade edilen 13. Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali, bu önemli uluslararası organizasyonun Türkiye ve Erzurum'a çeşitli yönlerden etkileri, Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin bu süreçteki rolü ve katkısı üzerinde durulmuştur. Bölümün sonunda, tezde elde edilen bulgular Sonuç başlığa altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis that was titled as the roles of local authorities in the organizations of international sport events - EYOF 2017 Erzurum (The Case of Erzurum Metropolitan Municipality), was formed in three chapters. In first chapter, the general framework of local authorities and the relationships between the city and the international sport events were examined. In this context while defining the local authorities, the historical development of the local authorities were described and the duties and the responsibilities of local authorities in the perspectives of national and international legislation. In addition to this, starting with the olympic games that have historical background through before Jesus and EYOF that forms the basis of the thesis were tried to analyze in the context of their impacts on the cities. In second chapter, there is brief information about EYOF (European Youth Winter Olympic Festival). The criteria of the hosting cities for this organization that are same for Erzurum as the hosting city, was examined in this chapter. Furthermore, the theoretical framework was tried to be formed on EYOF Erzurum 2017 that is the case of this thesis. In third and the last part, it was focused on 13th European Youth Winter Olympic Festival that was described as EYOF 2017 Erzurum, its impacts on Erzurum and Turkey in various dimensions, the roles and the contributions of Erzurum Metropolitan Municipality in this process. At the end, the findings of the thesis were examined in the title of Conclusion.