Depresif duygu durumunun, anı aktarımındaki dil kullanımı ile ilişkisi ve değişimleyici değişkenlerin rolünün incelenmesi
The relation between depressive mood adn use of language at memory narration and the roles of alterative variables
- Tez No: 480648
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; üniversite öğrencilerinin kendini aldatma, depresif duygu durumu ve bağlanma boyutları arasındaki ilişkiler, beyana dayalı ölçümler ve farkındalık dışı kelime kullanım stilleri ile incelenecektir. Araştırmanın tamamı üniversitede eğitimlerini sürdürmekte olan 41 öğrenci üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada, depresif duygu durumunu ölçümlemek için beyana dayalı ölçüm yanında“Örtük Çağrışım Testi (IAT)”, bağlanma boyutlarını incelemek için“Yakın İlişkilerde Bağlanma Envanteri (YİYE-II)'', ve kelime kullanım stillerinden yola çıkarak üretilen kurmaca ve doğal anıların analizi için ”farkındalık dışı kelime kullanım yazılımı (LIWC)" kullanılmıştır. Yapılan betimleyici ve çıkarımsal istatiksel analizler temelinde elde edilen bulgulara bakıldığında, depresif bireylerin anı aktarımındaki dil kullanım stillerinin kurgusal anı aktarımındaki dil kullanım stillerinden farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the self-deception, Depressive mood and Attachment theory levels of the staff studying university student. This study was carried out 41 university students and field and the datas gathered from ''Implicit Association Task''(IAT), ''Relationships Questionnaire II''(YİYE-II), '', ''Beck Depression Inventory''(BDI) and ''Language Inqury and Word Count''(LIWC) This study elevates the self-deception and psychic process of depressive mood in university students using psychological scales and Linguistic Inquiry Word Count software (LICW). In the light of the results, it researches the added value of Linguistic Word Count software in understanding the depressive mood Considering the findings obtained in this study, it is seen that there are remarkable differences between the depressive mood of memory transfer and self deception of fictive memory transfer.