15 Temmuz 2016 askeri darbe girişiminin ulusal güvenlik algılarına tepkisel etkisi
The reactive impact of the 15 July 2016 military coup attempt on national security perceptions
- Tez No: 480649
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Devlete bağlı askerlerin zaman bildirmeden, gizlice planlayarak, anayasaya aykırı bir şekilde ülkeyi yönetmekte olan hükümeti devirmesi ve iktidara el koymasına“askeri darbe”adı verilmektedir. Askeri darbeler nedeniyle ülkedeki demokrasi zarar görür ve temel hak ve özgürlüklerde kısıtlamalar yaşanır. Yönetim şekli demokrasi olan ülkelerde hukukun üstünlüğü esas alınmaktadır ve insan hakları korunarak halkın iradesine saygı gösterilmelidir. Bu nedenle ordular herhangi bir şekilde darbe yaparak halkın özgürlüklerine sınırlama getirmemelidir. Bu çalışmanın amacı, 15 Temmuz 2016'da Türkiye'de yaşanan darbe girişimini ele almak ve bunun ulusal güvenlik algılarına ilişkin tepkisel etkilerini ortaya koymaktır. Çünkü bu darbe girişiminin; halka ateş açılarak büyük insan kaybına yol açması, Türkiye Büyük Millet Meclisinin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin ve Polis Özel Hareket Biriminin bombalanmasının halkın devlete olan güvenlik algısında negatif bir etki yaratacağı öngörülmektedir. Dolayısıyla bu çalışma esas itibariyle bu öngörünün doğruluğunu ya da geçersizliğini belirleme amacının değerlendirilmesini taşımaktadır. Bunun için; Ulusal Kalıp Yargılar Ölçeği ve Toplumsal Güvenlik Algıları Ölçeği kullanılmıştır. Bu anket 400 denek üzerinde ve Türküye genelinde uygulanmış olup bu kapsamda çalışma dört bölüme ayrılarak tamamlanmıştır. Birinci bölümde güvenliğin ve ulusal güvenliğin kavramsal çerçevesi ele alınmıştır. İkinci bölümde ulusal güvenlik ile istihbarat arasındaki ilişki açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, darbe kavramı ve 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin açıklandığı bölümdür. Dördüncü bölümde ise araştırma metodolojisi ile bulgulara yer verilmiştir. Anket yöntemi kullanılarak elde edilen veriler, SPSS istatistik programında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Planning sneakly without an indicated time by the soldiers, who rest upon government, in order to overthrow the government and seizure of power in a unconstitutional way is called“military coup”. Democracy is damaged due to military coups and this also cause restriction of fundamental rights and freedom. Countries which govern by democracy superiority of law is essential and national will should be respected under protected human rights condition. Because of these reasons, armies should not make a military coup and restrict rights and freedom of people unde any circumstances. The purpose of this study is approaching the military coup which occurred on 15th of July 2016 and revealing reactive affects related national security clauses. As this military coup attempt it is foreseen that would be a negative effect on people's trust on government by opening fire on people and bombing Grand National Assembly of Turkey, Presidential Place and Police Special Operations Unit. Therefore, goal of this study consideration is virtually foreseen to identify invalidity or trueness of the situation. Thus, National Pattern Judgements Scale and Societal Security Perceptions Scale were used for this purpose. This survey was practiced on 400 subjects across Turkey and within this scope the study was completed by separating into 4 chapters. In first chapter, conceptual framework of security and national security were dealt. In second chapter, the relationship between national security and intelligence was explained. In third chapter, coup concept and 15th July 2017 military coup attempt were explained. In addition, it was given a place for research method and findings. The data acquired by using survey method were analysed and interpreted with SPSS statistics program.