Lise öğrencilerinin benlik saygısı ve sosyal kaygı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Analysis of self -esteem and level of social anxiety of high school students by some variables
- Tez No: 480666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin benlik saygısı ve sosyal kaygı düzeylerinin bazı sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ile benlik saygısı ve sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Giresun ilinde merkez İHL'ne devam etmekte olan öğrenciler oluşturacaktır. Bu araştırmada 150 kız, 150 erkek olmak üzere toplam 300 öğrenci üzerinde örneklem çalışması yapılacaktır. Araştırmada öğrencilere“Coopersmit Benlik Saygısı Envanteri”ve“Sosyal Kaygı Ölçeği”ile birlikte 10 soruluk sosyo-demografik bilgi formu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. Öğrencilerin yaşlarına göre, ailelerinin ekonomik durumlarına babalarının eğitimlerine göre benlik saygısında anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin yaşadıkları yere göre sosyal kaygılarında anlamlı farklılık olduğu, söz konusu farklılığın şehirde yaşayanlar ile köyde yaşayanlar arasında olduğu, köyde yaşayanların sosyal kaygılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Benlik saygısı ile sosyal kaygı arasında olumsuz anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Benlik saygısı arttıkça sosyal kaygı azalmaktadır. Öğrencilerde sosyal kaygı arttıkça benlik saygısı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, whether self-esteem and social anxiety levels of high school students differentiate or not with respect to some socio-demographic variables and the relationship between self-esteem and social anxiety levels have been studied. The universe of this study is students who study at the Giresun Religious High School in Giresun province. This study was conducted on sample group which are 300 students,150 female and 150 male. In this study, Coopersmith Self Esteem Inventory“ and ”Social Anxiety Scale" together with a 10 questions socio-demographic information form were implemented on students. As results of the study the following conclusions are found. It is determined that there is a significant difference between students' self-esteems depending on their ages, their families' economic conditions and their fathers' educational backgrounds. It has been observed that there's a negative meaningful relationship between self- esteem and social-anxiety. As self-esteem increases, social anxiety decreases. As social anxiety levels of students increase, their self-esteem levels decrease.