Ulaştırma sektöründe demiryolu çalışanlarının modern liderlik özellikleri: 1.Bölge Müdürlüğü Haydardarpaşa örneği
Modern leadership features of railway employees in the transportation sector: 1. District Directorate Haydarpaşa
- Tez No: 480665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT DAVUT BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması; ulaştırma sektöründe demiryolu 1.Bölge Müdürlüğü Haydarpaşa'da farklı bölüm ve kademelerde görev yapan çalışanların hangi modern liderlik yaklaşımlarını ne düzeyde ortaya koydukları ve demografik özellikler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını öğrenmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda ilk bölümde literatürde yer alan liderlik ve liderlik tanımları, tarihsel olarak geçmişten günümüze liderlik yaklaşımları, liderlik gücünün kaynakları ve modern liderlik teorileri yaklaşımlarına değinilmiştir. İkinci bölümde genel olarak ulaştırma sektörü ve sistemleri, dünya demiryolları tarihsel gelişimi, demiryollarının üstünlükleri ve sakıncalarının üzerinde durulmuştur. Türkiye'de demiryolları tarihsel gelişimi ve TCDD incelenmiş organizasyon yapısı, değişim süreçleri, eğitim programları, mevcut altyapı, teçhizat ve personel durumları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde TCDD 1. Bölge Haydarpaşa çalışanlarının demografik özellikleri ile modern liderlik yaklaşımlarından dönüşümcü liderlik, etkileşimci liderlik ve karizmatik liderlik arasında nasıl bir ilişki olduğunu belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışanların cinsiyet, yaş, öğrenim durumu ve çalışılan kurumdaki hizmet süresi gibi demografik özelliklerin etkisi var mıdır? Araştırmada 154 örneklem ile anket uygulaması yapılmış olup R-Project 3.2.5 programı kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma sonucunda demografik özellikler ile modern liderlik yaklaşımları arasında kuvvetli bir ilişki bulunmamaktadır. Çalışanların tek bir liderlik özelliğinden ziyade birkaç liderlik özelliğini aynı anda sergilediği, bu bakımdan liderleri tek bir kalıba sokarak analiz etmenin imkânsız olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis work; transportation sector rail 1.Regional Office serving the different parts and levels in Haydarpaşa employees which modern leadership styles (approaches) put forth what levels and demographic features in order to find out if there is a significant relationship between. In this context, the first part is contained in the literature on leadership and leadership definitions, historically, from the past to the present leadership approaches, leadership power sources and theories of modern leadership approach has been mentioned in the second part of our overall transport sector and systems, historical development of the railways in the World, focused on its strengths and drawbacks of railways. Historical development of the railways in Turkey and TCDD examined organizational structure, change processes, training programs, existing infrastructure, equipment and staff are given information about their situations. In the third chapter of TCDD 1.Demographic characteristics of employees with modern Haydarpaşa region leadership are transformational leadership approach, interaction engineer leadership and charismatic leadership between. Employees'gender, age, educational background and studied the impact of the services term premises such as demographic characteristics? The survey was conducted with 154 samples and analyzes were carried out using the R-Project 3.2.5 program. As a result of demographic features of this research with a strong relationship between modern leadership approach. A single leadership of employees property rather than the at the same time, several leadership feature in this regard by analyzing a single leaders of mold it is impossible.