Lise ı. ve ıı. sınıf öğrencilerinin algılanan benlik saygısının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Descriptive study amingte search of whether percived self esteem oh high scholl 1.and 2. year students depend on the some veriabilities.
- Tez No: 207127
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, Lise 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin algılanan benlik saygılarının; cinsiyete, sosyal kaygı düzeyine ve akademik başarı düzeyine göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Ankara İlinin, Çankaya ve Keçiören ilçeleri Liselerinin birinci ve ikinci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada belirlenen Liselerden rastgele örnekleme tekniği yoluyla 500 kişilik bir örneklem alınmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan benlik saygısı Coopersmith tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlanması Turan ve Tufan (1987)tarafından yapılan Coopersmith Self?Esttem Inventory ile araştırmanın bağımsız değişkenlerinden olan Sosyal Kaygı Düzeyi Liebowitz (1985) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Gümüş (1997)tarafından yapılan Sosyal Durumlarda Kendini Değerlendirme envanteri kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde denekler gruplara ayrıldıktan sonra grup ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Daha sonra da grupların iki olduğu durumlarda t- testi, ikiden çok olduğu durumlarda da tek yönlü varyans analizinden (F- testi) yararlanılmıştır. Anlamlılık düzeyi ? = 0.05 olarak seçilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Lise 1 ve 2. sınıf öğrencilerinin benlik saygısı düzeyleri, akademik başarılarıya göre F(2/296)=23.44, p.05) fark bulunmamıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, lise1ve 2. sınıf öğrencilerinin benlik saygısı düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı bir ilişkinin olmadığı, sosyal kaygı düzeyine ve akademik başarı düzeyine göre ise anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study aming the search of whether perceived self-esteem o high school 1. and 2.year students change in terms o sex, leel of social concerns and academic achievement level. This study includes 1. and 2.year students of Çankaya and Keçiören high schools in Ankara from the high schools stated above. A group o 500 students have been randomly chosen, using random selection method. Self-esteem which is dependent variability of the research is measured by Coopersmith Self-Esteem Iventory which is sophisticated by Coopersmith and translated into Turkish by Turan and Tufan (1987) and the level of social concerns which is independent variability of the research is measured by Self-Evolution Inentory in Social Notion which is sophisticated by Liebowite (1985) and translated into Turkish by Gümüş (1997). Information forms have been used to speciy the sex and academic achievement level of each student. The subjects of the experiment have been sorted into groups and then the average values and the standart deviations of them hae been calculated from the present dat. In the prevence of two groups T-test has been used. Fo more than two groups one-sides variance analysis (F-test) has been preferred. The level of meaningfulness has been chosen as ?=0.05. The results of the study show that, Self-Esteem Levels of high school 1. and 2.year students are consistent with their academic achieements.