TKY'nin soft faktörleri olarak bilinen insan odaklı faktörlerinin çalışan davranışları üzerindeki etkileri
Effects on working behaviors of human focused factors known as soft factors of TQM
- Tez No: 480685
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KİTAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Toplam kalite yönetimi, sistematik, bütünsel ve kurumun ilerlemesi için kullanılan kurumsal bir yaşam biçimi olmaktadır. Temel amaç iç ve dış müşterileri tatmin etmektir. Toplam kalite yönetimi de birçok şekilde ekip çalışması uygulamaları yapılır, iş görenler sürekli eğitim programlarına katılarak geliştirilir, örgütteki herkesin katılımcılığı cesaretlendirilir, müşteri ve tedarikçiler iyileştirme sürecine dâhil edilir. Başta insan faktörü (soft faktör) olmak üzere, ayrıntıda sürekli gelişimi ilke edinen kuruluşlar toplam kalite yönetimini gerçekleştirebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, soft faktörlerin çalışan davranışları üzerine etkilerinin incelenmesidir. Anket araştırması 150 katılımcı ile imalat sektöründe gerçekleştirilmiş olup, veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; çalışan katılımı, stratejik planlama, işe bağlılığı olumlu olarak; stretejik planlama, müşteri odaklılık kariyer ve iş tatminini olumlu olarak; çalışan katılımı, eğitim ve alıştırma ve takım çalışması örgütsel aidiyeti olumlu olarak etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Total quality management, systematic, holistic and is a corporate lifestyle that is used for the advancement of the institution. The main purpose is to satisfy internal and external customers. Total quality management is also in many ways made teamwork practices, job by participating in continuing education programs to develop the, everybody in the Organization are encouraged the participants, customers and suppliers are included in the optimization process. At first, the human factor (soft factors), including detail continuous improvement principle organizations total quality management. The aim of this study was the investigation of the effects of soft factors on employee behaviour. Survey research has been conducted with 150 respondents in the manufacturing sector and the data were analyzed in the SPSS program. According to findings; employee participation strategic planning positively affected commitment to work; strategic planning and customer orientation positively affected career and job satisfaction; employee participation, education and training and teamwork positively affected organizational commitment.