Sezgisel yeme, yeme tutumu, diyet kalitesi ve beden kütle indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between intuitive eating, eating attitude, quality of diet and body mass index
- Tez No: 480700
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma sezgisel yeme, yeme tutumu, diyet kalitesi ve beden kütle indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Çalışma, Aralık 2016- Mayıs 2017 tarihleri arasında Acıbadem Üniversitesi'nde öğrenim gören 400 yetişkin kadın birey üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri, sezgisel yeme davranışı, yeme tutum davranışı ve diyet kalitesi anket formu ile sorgulanmıştır. Bireylerin beden kütle indeksi (BKİ) değerleri, sezgisel yeme ölçeği-2 puanları (IES-2), yeme tutum testi (EAT-26) puanları ve sağlıklı yeme indeksi-2010 (HEI-2010) puanları hesaplanmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 20.19±1.77 yıl olarak bulunmuştur. Bireylerin %46.7'sinde sezgisel yeme davranışının düşük olduğu görülürken, %53.3'ünde sezgisel yeme davranışının yüksek olduğu görüldüğü saptanmıştır. Bireylerin %84.3'ünün olumlu yeme davranışı ve %15.7'sinin olumsuz yeme davranışını gösterdiği gözlemlenmiştir. Bireylerin %19'u zayıf , %68.2'i normal bir ağırlıkta, %10'unu kilolu ve %2.8'i obez grubundadır. Bireylerin %74.3'ünün“kötü diyet kalitesi”ne, %21.75'inin“geliştirilmesi gereken diyet kalitesi”ne ve ve %4'ünün“iyi diyet kalitesi”ne sahip olduğu saptanmıştır. Bireylerin sezgisel yeme puanları ve beden kütle indeksi arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). Bireylerin sezgisel yeme ölçeği puanı ve sağlıklı yeme indeksi puanı arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamsızdır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been performed in order to evaluate the relationships between intuitive eating, eating attitude, quality of diet and body mass index. The study has been conducted on 400 adult women individuals who are studying in Acıbadem University between the dates of December 2016 and May 2017. The individuals' socio-demographic characteristics, intuitive eating behavior, eating attitudes behavior ve quality of diet have been gathered by a questionnaire. The body-mass index (BMI) values of the individuals their intuitive eating scale-2 scores, eating attitudes test (EAT-26) scores ve healthy eating index-2010 (HEI-2010) scores were calculated. The mean age of the individuals has been determined as 20.19±1.77 years. Intuitive eating behaviors were found to be low in 46.7% of the individuals, whereas intuitive eating behaviors were found to be high in 53.3% of the individuals. It was observed that 84.3% of the individuals showed positive eating behaviors and 15.7% of the individuals showed negative eating behavior. 19% of the individuals were in underweight, 68.2% of them were in the normal, 10 % of them were in the overweight and 2.8 % of them were in the obese groups. It has been determined that 74.3% of the individuals have“poor diet quality”, 21.75% of them have“improved diet quality”and 4% of them have“good diet quality”. The relationship between intuitive eating scores and BMI groups was statistically significant (p0,05). The relationship between intuitive eating scores and healthy eating index scores was not statistically significant (p>0,05).