Üniversite öğrencilerinde sezgisel yeme ölçeği-2 ile yeme tutum testi-26 ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişki
The relationship between the intuitive eating scale-2 and eating attitude test-26 and anthropometric measurements in university students
- Tez No: 616042
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu kesitsel çalışmada üniversite öğrencilerinin Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2) puanları ile Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26) puanları ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma Ekim 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nde öğrenim gören, yaş ortalaması 20.81±1.85 yıl olan 1708 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Öğrencilere yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanan ankette öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri, SYÖ-2, YTT-26 ve Fiziksel Aktivite Kısa Formu (IPAQ) puanları ve besin tüketim sıklığı ve miktarı sorgulanmıştır ve araştırmacı tarafından öğrencilerin vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve bel çevresi ölçümleri alınmış ve beden kütle indeksi (BKİ) değerleri hesaplanmıştır. Bel çevresi ve BKİ değerleri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) referans değerlerine göre sınıflandırılmıştır. Tüketim sıklıklarından öğrencilerin Sağlıklı Yeme İndeksi-2010 (SYİ-2010) puanları hesaplanıp, diyet kaliteleri belirlenmiştir. Öğrencilerin %52.6'sı kadın, %47.4'ü erkektir. SYÖ-2 puanı erkeklerde (3.84±0.82) kadınlara (3.77±0.60) göre anlamlı bir şekilde yüksek bulunurken (p0.05). Bel çevresi normal olan ve bel/boy oranı uygun olan öğrencilerde sezgisel yeme puanı anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this cross-sectional study, it was aimed to examine the relationship between the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) and Eating Attitudes Test-26 (EAT-26) scores and anthropometric measurements of university students. This study was conducted on 1708 students attending to Nuh Naci Yazgan University between October 2017 and April 2018 with a mean age of 20.81± 1.85 years. A questionnaire questioned sociodemographic characteristics, the IES-2, the EAT-26 and the International Physical Activity Short Form (IPAQ) scores and food consumption frequency and amount of the students were obtained by face-to-face interview method. Body weight, height and waist circumference of the students were measured by researcher and body mass index (BMI) was calculated. Waist circumference and BMI were classified according to the World Health Organization (WHO) references. The Healthy Eating Index-2010 (HEI-2010) scores were calculated from food consumption amount and frequency of the students and dietary quality was determined. Of the students; 52.6% were women and 47.4% were men. While the IES-2 scores were significantly higher in men (3.84±0.82) than in women (3.77±0.60) (p0.05).