Yetişkinlerde tam tahıl yeme isteği, diyet lifi bilgi düzeyi ve tam tahıl tüketimi ile depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between willingness to eat whole grain, dietary fiber knowledge and whole grain consumption with depression in adults
- Tez No: 480701
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerde tam tahıl yeme isteği, diyet lifi bilgi düzeyi ve tam tahıl tüketimi ile depresyon arasındaki ilişki değerlendirilmesidir. Araştırmaya Acıbadem Üniversitesi'nde yer alan 310 kadın ve 90 erkek birey dahil edilmiştir. Tam Tahıl Yeme İsteği anketinin doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizi çalışması yapılmış ve ölçeğinin tam tahıl yeme isteği düzeyini belirlemede iyi bir araç olabileceği görülmüştür (x2 = 4,83, RMSEA = 0,09, CFI= 0,89, NFI= 0,87, GFI= 0,87, SRMR= 0,07). Araştırmaya katılan bireylerin %50'sinin tam tahıl yeme isteği düşük, %50'sinin yeme isteği yüksektir. Bireylerin %62,25'inin diyet lifi bilgisi yüksek, %37,5'inin bilgisi düşüktür. Günlük ortalama tam tahıl ürünlerini miktarı kadınlarda 43,3825,06 g ve erkeklerde 42,2228,69 gramdır. Cinsiyete göre tüketim miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p0,05). Günlük ortalama diyet lifi tüketimi miktarı kadınlarda 20,59,11 g ve erkeklerde 21,48,93 g bulunmuştur. Bireylerin %70,8'i diyet lifini yetersiz (0,05). Bireylerin hem tam tahıl yeme isteği düzeyi hem de diyet lifi bilgisi düzeyi ile depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Main purpose of this dissertation is to examine willingness to eat whole grain foods, knowledge level of dietary fiber and evaluate the relationship between whole grain foods consumption and depression in adults. 310 women and 90 men individuals who are in Acıbadem University have been included to the survey. Willingness to eat whole grain food questionnaries confirmatory and exploratory analysis have been completed and found that this scale might be convinient for deteremining the willingness level of eating whole grain foods (x2 = 4,83, RMSEA = 0,09, CFI= 0,89, NFI= 0,87, GFI= 0,87, SRMR= 0,07). İndividuals who included to the study, %50 of them have low inclination to eat whole grain and rest of the individuals desire to eat it. %62,5 of participants have a high level knowledge about dietary fiber, %37,5 of the individuals have low information about it. Average consumption of whole grain foods is 43,3825,06 g/day for women and 42,2228,69 g/day for men. There was no statistically meaningfull difference between quantity of consumption according to gender. There is no relationship between individual's consumption frequency and consumption amount of whole grain food. But there is a meaningfull statistically relationship between willigness to eat whole grain and individuals consumption frequency and amount. Average consumption of dietary fiber is 20,59,11 g/day for women and 21,48,93 g/day for men. %70,8 of the individuals dietary fiber consumption is inadequate, %29,3 of them consume adequately. %54 of participants have minimal, %28 of them have mild, %15 of them have modarate and %2,5 of them have severe depression. There is a inverse relationship between individuals daily consumption of dietary fiber and their depression level. But it couldn't demonstrate a significant result. There is no meaningfull difference between both individuals willingness to eat whole grain and level of dietary fiber knowledge with depression levels.