Kamu kurumlarında elektronik belge yönetim sistemi ve verimlilik ilişkisi: Adıyaman Üniversitesi örneği
Electronic document management system and efficiency relation in public institutions: Case of Adiyaman University
- Tez No: 480726
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Adıyaman Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş olan bir kamu kurumudur. Bu, doğal olarak kurumun iş, işleyiş ve verdiği hizmeti göz önüne getirmekte, sorgulanmasına sebep olmaktadır. E-devlet, genel olarak kamusal işlem ve hizmetlerin uygun bilişim teknolojileri kullanılarak elektronik ortama transferi ve bu ortamda yürütülmesi şeklinde tanımlanabilmektedir. E-devlet uygulamaları ile kamusal hizmetlerde verimlilik sağlamak ve bu sayede vatandaş memnuniyeti artırılarak daha güvenilir, etkileşimli bir devlet-vatandaş ilişkisi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir kamu kurumu olan Adıyaman Üniversitesi çalışanlarının bilişim teknolojilerini kullanımının verimlilikle ilişkisini araştırmaktır. Bu araştırmada anket ile veri toplama metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adıyaman University has been established in 2006. The wide coverage of these services provided by the University makes its the way of doing business, its operations and its services debatable. E-government, in general, can be defined as, the transfer and execution of public transactions and public services into electronic media by using appropriate information technologies. with e-government applications, it is intended that to ensure efficiency as a result of increased citizen satisfaction. The fundamental objective of this work is to find the relation between the use of IT systems by Adıyaman University staff and productivity. The questionnaire method is used for SSI.