Yöneticilerin liderlik özelliklerinin çalışanların işe sarılma ve motivasyonu üzerindeki etkisi: Trabzon vodafone mağazaları örneği
The effect of leadership characteristics of managers on wrapping and motivation of employee: Rrabzon vodafone shops case
  1. Tez No: 480754
  2. Yazar: ŞEYMA KOLENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz rekabet ortamında işletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri daha da güçleşmiştir. İşletmeler insan faktörünün en önemli kaynakları olduklarının farkına varmışlar ve bu yönde çalışmalarını artırmışlardır. İşletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için verimli ve etkin olarak faaliyette bulunmaları gerekir. Bunun için de işine sarılan, motivasyon düzeyi yüksek çalışanlara ihtiyaç duyulur. Çalışanların motivasyonu ve işe sarılma düzeyleri üzerinde pek çok faktör etkili olmaktadır. Bu faktörler arasında en önemlilerden birisi liderlerin sahip oldukları liderlik özellikleridir. Bu çalışmada yöneticilerin liderlik özelliklerinin çalışanların işe sarılma ve motivasyonu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Trabzon ilinde faaliyet gösteren Vodafone mağaza çalışanları üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya toplam 100 (48 kadın, 52 erkek) çalışan dahil edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi SPSS programıyla yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde liderlik özellikleri ile işe sarılma ve motivasyon arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The survival of the companies in today's competitive environment has further strengthened. The companies have realized that the most important source for them is the human factors and increased their efforts in this direction. The companies have to be operated efficiently and effectively in order to maintain their presence. For this, well wrapped, high motivated employees are needed. Lots of factors have impact on motivation and wrapping of the employees. Leadership characteristics that the managers have are among the most important factors. In this study the effect of leadership characteristics of the managers on wrapping and motivation of the employees is investigated. For this purpose, the study was conducted on employees working in Vodafone shops in Trabzon province. Questionnaire method was used for data collection. A total of 100 employees (48 women, 52 men) have included into the study. Data obtained from the study was analyzed with SPSS program. As a result of the statistical analyses it has seen that there is significant and positive directed relationship between leadership characteristics and wrapping and motivation.