Öğretim elemanlarında psikolojik sözleşmenin örgütsel güven üzerine etkisi
The effect of the psychological contract on faculty members' organizational trust
  1. Tez No: 480778
  2. Yazar: BEKİR AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma resmi ve yazılı iş sözleşmelerinde var olan boşluklar ve belirsizliklerin oluşturduğu psikolojik sözleşmeler ile örgütsel güven düzeyi arasındaki ilişkiye ve örgütsel güvenin öğretim elemanlarının sahip olduğu psikolojik sözleşmelerden nasıl etkilendiğine odaklanmaktadır. Bu çerçevede çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde psikolojik sözleşme ve örgütsel güven kavramları teorik bağlamda kapsamlı bir şekilde tanımlanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise öğretim elemanlarının sahip oldukları psikolojik sözleşme ve örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amacıyla gerçekleştirilen ve çalışma evrenini Pamukkale Üniversitesinde görev yapmakta olan öğretim elemanlarının oluşturduğu anket tekniğine dayalı bir çalışma ve sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen istatiksel analizler sonucunda, Pamukkale Üniversitesinde görevli öğretim elamanlarınınilişkisel psikolojik sözleşmelerinin örgütsel güven ve alt boyutları üzerinde pozitif ve orta düzeyli ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların sahip olduğu işlemsel psikolojik sözleşmeleri ile örgütsel güven ve alt boyutları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the relation between the psychological contract as formed by the gaps and ambiguity in formal and written labor contracts, and the level of organizational trust and also focuses on how organizational trust is affected from the psychological contracts which faculty members have. Within this context, in the first and second parts of the study the concepts of psychological contract and organizational trust were described thoroughly in theory. In the third part, in order to find out the relation between psychological contract and organizational trust the faculty members have, the methodology of the study including the data collection from the participants as academic staff working at Pamukkale University and results were explained. The findings of the study show that the psychological contracts of the academic staff working at Pamukkale University have positive and moderate relations on the level of organizational trust and its sub-dimensions. Additionally, the findings also show that there is no statistically meaningful relation between the transactional psychological contracts the participants and organizational trust and its sub-dimensions.