Müşteri memnuniyeti araştırmalarında cinsiyet faktörünün etkisi
Gender factoring effect on customer satisfaction research
  1. Tez No: 480777
  2. Yazar: TUĞÇE AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda toplumsal değişimin sonucu kadının ve erkeğin üstlenmiş oldukları roller birbirine yakınlaşmış, sadece biyolojik cinsiyetin müşteri davranışına etkilerini incelemek müşteri farklılıklarını açıklamada yetersiz kalmıştır. Bu çalışmanın amacı, müşteri memnuniyeti, yaşam memnuniyeti ve hizmet kalite algısı araştırmalarında, müşterinin cevaplama eğilimlerini biyolojik cinsiyet ve cinsiyet kimliği (feminen, maskülen, androjen) açısından araştırmaktır. Ayrıca bölgelere göre yaşam memnuniyeti ve müşteri memnuniyetlerindeki farklılıkları tespit etmektir. Araştırmada 115K155 numaralı TÜBİTAK projesinin kısmi verilerinden yararalanılmıştır. Projenin örneklem planının oluşturulmasında Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (Düzey 2) dikkate alınmış ve bu kapsamda 26 TÜİK-Düzey 2 bölgelerinde yer alan 25 ilden veri toplanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the roles of women and men have become closer to each other as the result of social change, examining only the effects of biological sex on customer behavior is insufficient to account for customer differences. The aim of this study is to investigate customer answering tendencies in terms of biological gender and gender identity (feminine, masked, androgen) in customer satisfaction, life satisfaction and service quality perception research. Also, according to the regions, it is to determine the differences in life satisfaction and customer satisfaction. The research has benefited from the partial data of the TÜBİTAK project numbered 115K155 .In creating the sampling plan of the project Turkish Statistical Institute (TÜİK), The Statistical Region Units Classification (Level 2) take in consideration and in this context data collection at 25 cities which located 26 TÜİK- Level 2 regions. The survey method was used as data collection method.