Yeni nesil antiepileptik ilaçların akut uygulama sonrası sağlıklı farelerin beyin dokusunda bdnf, NGF, NT3, TNDA, IL-6, MDA, GSH düzeyleri üzerine etkisi
Effect of new generation antiepileptic drugs on NGF, NT3, TNFA, il-6, MDA, GSH levels in the brain of healthy mice, after acute administration
  1. Tez No: 480803
  2. Yazar: TUĞBA KUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE MARAL KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yeni Nesil Antiepileptik İlaçların Akut Uygulama Sonrası Sağlıklı Farelerin Beyin Dokusunda BDNF, NGF, NT3, TNFα, IL-6, MDA, GSH Düzeyleri Üzerine Etkisi Amaç: Bu çalışmada amacımız; sağlıklı farelerde yeni nesil antiepileptik ilaçlardan lakozamid, rufinamid ve retigabinin, akut uygulama sonrası beyin dokusunda BDNF, NGF, NT3, TNFα, IL-6, MDA, GSH düzeyleri üzerine etkisini incelemekti. Gereç ve Yöntem: 89 adet BALB/c türü, albino, erkek fare, altısı ilaç ve ikisi kontrol grubu olmak üzere toplamda sekiz gruba ayrıldı. Farelere intraperitoneal yolla lakozamid, rufinamid ve retigabin ilaçlarını uyguladıktan 24 saat sonra farelerin beyin dokuları BDNF, NGF, NT-3, TNFα, IL-6, MDA, GSH çalışılmak üzere alındı. Bu parametrelerden BDNF, NGF, NT-3, TNFα, IL-6 ELİSA metoduyla ölçüldü. MDA, GSH düzeyleri ise spektrofotometrik olarak tayin edildi. Bulgular: Lakozamid (2 mg/kg) dozu ile akut uygulamada NGF düzeyi SF kontrol grubuna göre artmıştır. Lakozamid (4 mg/kg) grubunda ise MDA düzeyi SF + DMSO kontrol grubuna göre artmış olarak ölçüldü. Rufinamid (2 mg/kg) kullanımında MDA düzeyi SF + DMSO kontrol grubuna göre artmış olarak ölçüldü. Rufinamid (4 mg/kg) dozu ile akut uygulamada BDNF düzeyi SF kontrol grubuna ve IL-6 düzeyi SF kontrol grubu ve SF + DMSO kontrol grubuna göre artmış olarak ölçüldü. Retigabin (1 mg/kg) dozu ile akut uygulamada BDNF düzeyi SF kontrol, SF + DMSO kontrol gruplarına göre artmış olarak ölçüldü. GSH, Retigabin (1 mg/kg) dozu ile SF + DMSO kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Retigabin (3 mg/kg) dozu ile akut uygulamada BDNF, MDA ve GSH düzeyleri SF kontrol, SF + DMSO kontrol gruplarına göre yüksek bulundu. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları dikkate alındığında, yeni nesil antiepileptik ilaçlardan retigabin, rufinamid ve lokazamidin bazı dozlarının, incelediğimiz nörotrofinler, sitokinler ve oksidan-antioksidan parametrelerden birkaçı üzerine etki ettiğini gözlemledik. Bu bulgular bize, her üç ilacında epilepsi tedavisindeki mekanizmaları dışında, hücrenin bulunduğu yaşam ortamını çeşitli trofik faktörler, sitokinler, oksidan, anti oksidan parametreler üzerinden etkileyebileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak ilaçların nörotrofinler, sitokinler ve oksidan antioksidan sistem üzerine kronik etkilerinin değerlendirilmesini sağlayacak insan ve hayvan çalışmalarının yapılmasının uygun olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
8. ABSTRACT Effect of new generation antiepileptic drugs on NGF, NT3, TNFα, IL-6, MDA, GSH levels in the brain of healthy mice, after acute administration Background: Our purpose in this study is to investigate the effects of lacosamide, rufinamide, and retigabine, new generation antiepileptic drugs, on NGF, NT3, TNFα, IL-6, MDA, GSH levels in the brain after acute administration of these drugs in healthy mice. Materials and Methods: 89 BALB / c, albino, male mice were divided into eight groups totally, six groups of them are drug groups and two groups of them are control groups [Saline control (SF), Saline+ Dimethyl sulfoxide control (SF+DMSO)]. After administering lacosamide, rufinamide and retigabine drugs via the intraperitoneal route, the brain tissues of the mice were taken to measure BDNF, NGF, NT-3, TNFα, IL-6, MDA, and GSH after 24 hours. BDNF, NGF, NT-3, TNFα, IL-6 were measured by ELISA method. MDA and GSH levels were determined by spectrophotometrically. Results: In acute treatment with lacosamide (2 mg/kg) NGF levels increased compared to SF control group. Lacosamide (4 mg /kg) and rufinamide (2 mg/kg) groups exhibited raising MDA levels compared to SF + DMSO control group. In acute treatment with rufinamide (4 mg/kg), BDNF levels increased compared to the SF control group, and IL-6 levels increased compared to the SF control group and the SF + DMSO control group. In acute treatment with retigabine (1 mg/kg) group, the levels of BDNF was measured as increased compared to SF control and SF + DMSO control groups. GSH levels were found higher in retigabine (1 mg/kg) group than that of the SF + DMSO control group. In acute treatment with retigabine (3 mg/kg); BDNF, MDA and GSH levels were found increased compared to SF control, SF + DMSO control groups. Conclusion: With respect to our findings, we observed that retigabine, rufinamide and lacosamide, new generation of antiepileptic drugs, at different doses affected the some of the neurotrophins, cytokines, and oxidant-antioxidant parameters, we investigated. These data suggest that all three drugs, apart from their mechanisms of epilepsy treatment, might influence the cell environment by various trophic factors, cytokines, oxidants, and antioxidant parameters.