Acil servise düşük riskli akut koroner sendrom şüphesiyle başvuran malignite hastalarında göğüs ağrısı risk skorlarının geçerliliğinin araştırılması
Determination of the validity and reliability of chest pain risk stratification scores in the cancer patients with suspected acute coronary syndrome in the emergency department
- Tez No: 480804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kanser ve kardiyovasküler hastalık tüm dünyadaki mortalite ve morbiditenin önde gelen iki nedenidir. Günümüzde gerek kanser ilişkili acil durumlar gerek diğer medikal acil durumlar gerekse palyatif bakım ihtiyaçları nedeniyle kanser hastaları acil servisleri daha sık kullanmaya başlamıştır. Göğüs ağrısı şikâyeti de bu başvuru nedenlerinden biridir. Bu hastaların yönetiminde sahip oldukları kanser hastalığı hasta ile ilgili verilecek kararları etkileyebilmektedir. Bununla beraber özellikle nondiagnostik EKG'si olan düşük riskli hastaların yönetiminde normal populasyonda kullanılan göğüs ağrısı risk skorlarının kanser hastasında geçerliliği ve güvenilirliği ile ilgili bir araştırma da bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, aktif malignitesi olan ve acil servise akut koroner sendrom şüphesiyle başvuran düşük riskli hastalarda göğüs ağrısı risk skorlarının etkinliği ve güvenilirliğini araştırmaktır. Bu prospektif gözlemsel araştırmaya aktif malignitesi bulunan, 18 yaş ve/veya üstü, akut koroner sendromu destekleyici en az 5 dakika süreli göğüs ağrısı ve nondiagnostik EKG'si olan hastalar dahil edildi. Araştırmaya alınan hastalaların TIMI, GRACE ve HEART skorları hesaplandı. Primer sonlanım ölçütü olarak hastaneye başvurudan sonraki 6 hafta içerisinde meydana gelen ölümcül veya ölümcül olmayan akut miyokard enfarktüsü varlığı kabul edildi. Hastaların acil servisteki değerlendirmelerinden 6 hafta sonra, çalışmayı yürüten araştırma görevlisi tarafından telefonla arandı. Hastalar major advers kardiyak olay açısından sorgulandı. (Kardiyak nedenli ölüm, nonfatal miyokard infarktüsü, koroner revaskülarizasyon). Risk skorlarının belirlenen eşik değerleri için sahip oldukları tanısal değer ROC analizi ile değerlendirildi. Bu eşik değerler için sensitivite, spesifisite, negatif prediktive values (NPVs), ve negatif likelihood ratios (LR), 95% güven aralığı (GA) içerisinde hesaplanarak karşılaştırıldı. Araştırmaya uygunluk için 224 hasta değerlendirildi, 178 hasta analiz edildi. Hastaların 10'unda (% 5.6) altı haftalık takip sonucunda MACE tespit edildi. MACE oluşan ve oluşmayan hastalarda ortalama HEART ve TIMI skorları istatistiksel anlamlı farklılık gösterirken GRACE skorları arasında fark bulunmadı. HEART Skorunun en yüksek eğri altında kalan Alana sahip olduğu görüldü 0.64 (%95 GA: 0.48-0.81). Eğri altında kalan TIMI skoru için 0.63 (%95 GA: 0.43-0.83), GRACE skoru için 0.54 (%95 GA: 0.36 - 0.72) olarak tespit edildi. Yüzde 5 MACE sahibi hastanın kaçırılacağını ve 49 %95 sensitiviteye sahip olduğu öngörülen skorlar düşük risk kabul edildiğinde; HEART skoru ≤ 3 olan 84 hastanın 2'sinde (%2.4), TIMI skoru ≤ 2 olan 150 hastanın 6'sında (%4) ve GRACE skoru
Özet (Çeviri)
Cancer and cardiovascular diseases are two leading causes of mortality and morbidity worldwide. Today, cancer patients use emergency departments (ED) more frequently because of cancer related emergencies, other medical emergencies or palliative care needs. Chest pain is also one of these reasons of ED admission. Management decisions of these patients may be affected because of the cancer. However, there is no study on the reliability and validity of chest pain risk scores in the cancer patients as used in normal population especially in managing low-risk patients with non-diagnostic ECG. The aim of this study was to investigate the efficacy and safety of chest pain risk scores in the low-risk patients with active malignancy and acute coronary syndrome in patients with suspected acute coronary syndrome (ACS). The patients who have active malignancy, chest pain supporting ACS with the duration of more than 5 minutes, the patients who is older than 18 years old and have non-diagnostic ECG were included to this prospective observational study. TIMI, GRACE and HEART scores of the patients were calculated. Primary outcome measure was acute myocardial infarction (AMI) within the 6 weeks of the ED admission. Patients were evaluated for major cardiac adverse event (death from a cardiac reason, nonfatal myocardial infarction, coronary revascularization). A ROC analysis was carried out to evaluate the diagnostic value of determined cut-off values of the risk scores. Sensitivity, specificity, negative predictive values (NPVs), and negative likelihood ratios (LR) were calculated and compared within 95% confidence interval (CI) for these cut-off values. 224 patient's eligibilities were evaluated for the study, and 178 patients were analyzed. MACE was detected in 10 of the patients (5.6%) as a result of a 6-week follow-up. The mean of the HEART and TIMI scores of the patients with and without MACE differed statistically, but there was no difference between the GRACE scores. The HEART score was found to have the highest area under the curve 0.64 (95% GA: 0.48-0.81). Area under the curve was 0.63 (95% GA: 0.43-0.83) for the TIMI score and 0.54 (95% GA: 0.36- 0.72) for the GRACE score. 5% patients who had MACE were missed and scores predicted to have 95% sensitivity were accepted as low risk, MACE was found in 2 out of 84 patients (2.4%) with HEART score ≤ 3, in 6 of 150 patients with TIMI score ≤ 2 (4%) and in 3 of 84 patients with 51 GRACE score