Çocuk acil polikliniğine göğüs ağrısı yakınması ile başvuran çocuk ve adölesanların değerlendirilmesi
Assessment of children and adolescents who have complained of chest pain to A pediatric emergency clinic
- Tez No: 480808
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BABAOĞLU, DOÇ. DR. OĞUZ OMAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çocuk ve adölesanlarda göğüs ağrısı yakınması çocuk acil polikliniğine önemli bir başvuru nedenidir. Çocukluk çağındaki göğüs ağrıları genellikle organik bir nedene bağlı olmamakta ve semptomların süresi uzadıkça neden bulma olasılığı azalmaktadır. Ancak özellikle acil servise gelen göğüs ağrısı yakınması ciddiye alınmalıdır çünkü ayırıcı tanısı nadir görülen ve cerrahi tedavi gerektiren patolojilere kadar uzanan geniş bir yelpazede dağılmaktadır. Çocuk Acil Polikliniği'ne Aralık 2007 ile Şubat 2017 tarihleri arasında göğüs ağrısı yakınması ile başvuran 352 olgu geriye dönük olarak incelendi. Çalışma grubundaki hastaların % 50,6'sı kız, % 49,4'ü erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 12,1 ± 2,8 (5 – 18 ) yıl idi. Hastaların %13,4'ünün kardiyak nedenli olduğu saptandı. En sık görülen kardiyak kökenli nedenler perikardit, miyokardit ve mitral valve prolalapsusu olarak sıralanmaktaydı. Troponin bakılan 318 hastanın 25' inde troponinler yüksek bulundu. Kardiyak kökenli olguların % 12,5'ine, göğüs ağrısıyla gelen bütün hastaların ise %1,7'sine cerrahi tedavi uygulandığı tespit edildi. Çalışmamızda hastaların %51,2'sinde hiçbir neden bulunmaması, diğer taraftan ise %1,7'sine kardiyak cerrahi gerektiren ve nadir görülen patolojilerin tespit edilmesi ayırıcı tanının ne kadar geniş bir yelpazede dağılmış olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda çocukluk çağı ve adölesan dönemde göğüs ağrısı tanımlayan olguların mutlaka ciddiye alınması, ağrının niteliği, öykü ve fizik muayene kardiyak kökenli bir ağrı düşündürüyorsa kesin tanı için nedene yönelik ileri incelemeler yapılması ve özellikli kardiyak olguların çocuk kardiyoloji, çocuk kalp damar cerrahisi olan merkezlere yönlendirilmesi gerektiği düşünüldü
Özet (Çeviri)
Chest pain in children and adolescents is an important reference to the pediatric emergency clinic. Chest pain in childhood is not usually associated with organic pain relief and the longer the duration of the symptoms, the less likely it is to find it. However, close to the chest pain should be taken seriously. Because the differential diagnosis is disseminated in a wide range of cases ranging from rare to pathologic conditions requiring surgical treatment. A retrospective review of 352 children who presented with chest pain between December 2007 and February 2017 to the Pediatric Emergency Policlinic was conducted. Of the patients in the study group, 50,6% were female and 49,4% were male. The mean age of the patients was 12,1 ± 2.8 (5 - 18) years. 13,4% of the patients are cardiac causes. The most common cardiac causes were myocarditis, pericarditis and mitral valve prolapse. Troponin values were studied in 318 patients and elevated troponin levels were found at 25 patient.12,5% of cardiac cases, 1,7% of all patients with chest pain were treated surgically. In our study, 51,2% of the patients had no cause, and on the other side, 1,7% of patients required cardiac surgery and the detection of rare pathologies showed that the differential diagnosis was spread over a wide range. In our study, it was thought that if the cases that define chest pain in the childhood and adolescence period are taken seriously, the quality of the pain, history and physical examination suggests a cardiac origin, further investigation for the definite diagnosis should be made and the specific cardiac events should be directed to pediatric cardiology and pediatric cardiovascular surgery centers.