Softbanda ilişik baha cihazlarından elde edilen işitme eşiklerinin implante edilmiş baha cihazlarından elde edilen eşiklerle karşılaştırılması
Comparing the audiological test results got from softband attached sound processors with bone anchored percutaneous and transcutaneous hearing aids
- Tez No: 480840
- Danışmanlar: PROF. DR. METE İŞERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada kliniğimizde BAHA implantasyonu yapılan hastaların softbanda ilişik ses işlemcileri ile tespit edilen işitme eşikleri ile, implante edilmiş BAHA cihazlı eşikleri ve transkutan BAHA cihazları kullanan hastalardaki farklı magnet güçleriyle elde edilen eşikler karşılaştırılarak aralarındaki korelasyonun incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma kapsamında Şubat 2012 ile Aralık 2014 tarihleri arasında perkutan ve transkutan BAHA implantasyonu yapılan totalde 24 hastaya ait işitme sonuçları incelenmiştir. Bu testler arasında; serbest alan işitme testleri, direk kemik iletim eşikleri ve konuşmayı ayırt-etme skorları bulunmaktadır. BULGULAR: Hem implante edilmiş sistemler hem de softbanda ilişik ses işlemcileri cihazsız durumlar ile karşılaştırıldığında iyi işitme sonuçlarına sahiptir. Ancak özellikle yüksek frekanslar için perkutan sistemlerde daha iyi işitme eşikleri tespit edilmiştir. Ek olarak, softband, 5 numara magnet ve hastanın kendi kullandığı magnetler karşılaştırıldığında işitme sonuçları arasında istatistiki bir farkın olmadığı görülmüştür. SONUÇ: Sonuç olarak her iki sistemin de konvansiyonel işitme cihazlarının kullanılamadığı özellikle iletim ve mikst tipte işitme kaybına sahip hastalar için kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak perkutan sistemlerin işitme sonuçlarının softband eşiklerinden özellikle yüksek frekanslarda daha iyi olduğunun bilinmesinin ve transkutan sistemlerin yüksek frekanslardaki başarısızlığı konusunda hasta bilgilendirilmesinin önemli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study is to compare the audiological test results got from softband attached sound processors with bone anchored percutaneous and transcutaneous hearing aids with different magnets on the patients who were implanted in our clinic. METHOD: Totally 24 patients who were implanted with percutaneous or transcutaneous bone conduction implants between January 2012 to December 2014 were analyzed for hearing results such as; free field hearing thresholds, direct bone conduction hearing thresholds, and speech discrimination scores with aided and unaided conditions. RESULTS: Both of the implantable systems and softband attached sound processors have good hearing results when they are compared with unaided conditions. However, the percutaneous system has better hearing results at the higher frequencies. Additionally, there is no statistically significant hearing gain difference between the softband, magnet 5 and magnet used by the patient. CONCLUSION: We conclude that both transcutaneous and percutaneous systems are effective in the rehabilitation of conductive and mixed hearing loss when conventional hearing aids cannot be used. However, ıt is very important to be aware of the information that percutaneous systems had better hearing thresholds at high frequencies and the patient must be informed about the low hearing gain of transcutaneous systems especially for high frequencies.