Total gastrektomi sonrası uygulanan rekonstrüksiyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of reconstruction techniques after total gastrectomy
- Tez No: 480847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BÜYÜKGEBİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç : Total gastrektomi sonrası farklı rekonstrüksiyon yöntemleri tanımlanmıştır. En uygun yöntem hala tartışma konusudur. Bu çalışmada“stapler”kullanılarak uygulanan üç farklı rekonstrüksiyon yöntemi karşılaştırılmıştır. Yöntemler: 2005-2015 yılları arasında uygulanan, Hunt-Rodino-Lawrence (HLR), Roux-en-Y (R-y) ve Braun Ameliyatı olmak üzere üç tip rekonstrüksiyon yöntemi retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya 212 hasta dahil edildi. Ameliyat sonrası erken ve geç komplikasyonlar, mortalite, morbidite, ameliyat sırasında splenektomi yapılıp yapılmadığı, diseksiyon yapılan ve metastaz saptanan lenf nodu sayısı, proksimal ve distal cerrahi sınırda tümör varlığı ve sağkalım süreleri incelendi. Bulgular : Mortalite, morbidite, ameliyat sonrası erken ve geç komplikasyonlar, splenektomi, çıkarılan lenf nodu sayısı, metastatik lenf nodu sayısı ve cerrahi sınır pozitifliği açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim : Different reconstruction procedures have been defined following total gastrectomy. In this study three methods of reconstruction using stapler were compared. Methods : Three types of reconstruction methods including Hunt-Lawrence-Rodino (HLR), Roux-en-Y (R-y) and Braun procedure that have been applied after total gastrectomy between the 2005-2015 were evaluated retrospectively. The study involved 212 patients totaly. Early and late complications postoperatively, general complications, mortality, morbidity, peroperative splenectomy, the number of dissected lymph nodes and metastatic lymph nodes, proximal and distal surgical magrin involvement and survival rates were comparatively analyzed. Results : There were no significant differences in mortality, morbidity, early and general complications postoperatively, splenectomy, the number of dissected lymph nodes and metastatic lymph nodes and the presence of tumor in the surgical margins between the groups, respectively (p>0,05).