Spinal anestezi uygulanan hipertansiyon tanısı olan hastalarda kristaloid infüzyonuna başlama zamanının hemodinamik yanıt üzerine etkisi
The effect of the time of starting cyristalloid infusion on hemodynamic response in hypertensive patients undergoing spinal anesthesia
- Tez No: 480897
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YÖRÜKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda spinal anestezi uygulanan hipertansiyon tanısı olan hastalarda kristalloid infüzyonuna başlama zamanının hemodinamik yanıt üzerine etkilerini retrospektif olarak araştırdık. Üroloji ve ortopedi ameliyatı için spinal anestezi uygulanan, hipertansiyon tanısı olan toplam 54 hasta anestezi gözlem kayıtları incelenerek bolus kristalloid infüzyonunun spinal anestezi uygulanmadan önce ve sonra yapılmasına göre iki gruba ayrıldı. Önceden belirlenen kriterlere uygun olarak 18-65 yaş arası hipertansiyonu olan ve DM, PAH, VKİ>30 olmayan hastalar seçildi. I. Gruba (n=27) spinal anestezi uygulanmasından önce ve II. Gruba (n=27) spinal anestezi uygulanmasından sonra 15ml/kg i.v. kristalloid infüzyonunun ortalama 20 dakikada verildiği tespit edildi. Hastaların demografik verileri, hemodinamik parametreleri, sensöriyel ve motor blok seviyeleri, uygulanan vazopressör, bulantı-kusma ve diğeri yan etkiler anestezi takip formundan kaydedildi. Sistolik kan basıncının bazal SKB değerine göre %20'den daha fazla düşmesi veya SKB'nın 90'nın altına inmesi hipotansiyon olarak kabul edildi. Gruplar arasında demografik veriler ve ameliyat süreleri açısından fark saptanmadı. Spinal anestezi uygulanmasından 90. dakikaya kadar ölçülen sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı değerleri karşılaştırıldığında gruplar arasından anlamlı fark bulunmadı. Hipotansiyon insidansı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamasına rağmen hipotansiyon görülme oranı tüm hastalarda %77.9 (Grup I'de %88.9, Grup II'de %77.8) bulundu. Sonuç olarak çalışmamızda spinal anestezi uygulanan ve hipertansiyon tanısı olan hastalarda, kristalloidlerin spinal anestezi uygulanmadan önce bolus olarak verilmesi ya da spinal anestezi ile eşzamanlı verilmesi hipotansiyon oranları üzerinde benzer sonuçlar oluşturdu.
Özet (Çeviri)
In our study we retrospectively investigated the effect of start time of crystalloid infusion on hemodynamic response in patients with hypertension who underwent spinal anesthesia. A total of 54 patients with hypertension who underwent spinal anesthesia for urology and orthopedic surgery were divided into two groups according to whether bolus crystalloid infusion was performed before and after spinal anesthesia by reviewing observing records. Patients with hypertension between the ages of 18 and 65 and without DM, PAD (Peripheral Arterial Disease), BMI (Body Mass Index)>30 were selected in accordance with pre-determined criteria.15ml / kg i.v. of crystalloid infusion was given in average20 minutes forthe I. Group (n=27) before spinal anesthesia and forthe II. Group (n=27) after spinal anesthesia. Demographic data, hemodynamic parameters, sensory and motor block levels, applied vasopressor, nausea and vomiting, and other side effects were recorded in the form of anesthesia follow-up. Decreasing of systolic blood pressure by more than 20% compared to baseline SBP (Systolic Blood Pressure) or falling below 90 of SBP was considered hypotension. No difference was detected between the groups in terms of demographic data and operation time. When compared systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean blood pressure values measured upto 90 minutes after spinal anesthesia, no significant difference between the groups was found. Although there was no statistically significant difference between groups in terms of the incidence of hypotension, it was found that the incidence of hypotension was 77.9% in all patients (88.9% in Group I, 77.8% in Group II). In conclusion, in our study, in patients with spinal anesthesia and hypertension, administration of crystalloids as bolus prior to spinal anesthesia or simultaneous administration with spinal anesthesia had similar results on hypotension rates.