Spinal anestezi uygulanan hipertansif ve normotansif hastalarda preoperatif arteriyel sertlik ölçümünün hemodinamik değişiklikleri tahmin etmedeki önemi
The importance of preoperative arterial stiffness measurement in predicting hemodynamic improvements in hypertensive and normotensive patients undergoing spinal anesthesia
- Tez No: 745469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Spinal anestezi, lokal anesteziklerin tek başına veya ilave ilaçlar ile subaraknoid aralığa enjeksiyonu sonucu oluşturulan geçici, santral tip rejyonel anestezi türüdür. İlk defa August Bier tarafından uygulanmıştır. Spinal anestezinin en yaygın ve ciddi komplikasyonu hipotansiyondur. Herkes tarafından kabul edilen hipotansiyon tanımı bulunmamaktadır. En sık kullanılan tanım ise sistolik kan basıncındaki bazal değere göre %20 ve üzeri düşüştür. Arteriyel sertlik ölçümü; kardiyovasküler hastalıkların tanısında kullanımı giderek artan bir yöntemdir. Avrupa Hipertansiyon Derneği ve Avrupa Kardiyoloji Derneği arteriyel hipertansiyonun yönetimi için aortik nabız dalga hızı ölçümünü önermektedir. Literatürde spinal anestezi uygulanan hipertansif ve normotansif hastalarda hipotansiyon gelişiminin karşılaştırıldığı çalışma mevcuttur. Aynı şekilde literatürde spinal anestezi uygulanan hastalarda arteriyel sertlik ölçümü ile hipotansiyon gelişiminin karşılaştırıldığı çalışma da mevcuttur. Biz de spinal anestezi uygulanan hipertansif ve normotansif hastalarda arteriyel sertlik ölçümünün hipotansiyonla ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Spinal anestezi altında alt ekstremite cerrahisi uygulanan, yaş aralığı 31-81 (ortalama 57,9±10,3) yıl olan 75 tanesi kadın 124 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm hastalar ameliyattan önce serviste değerlendirildi. Preoperatif demografik veriler (yaş, kilo, boy, komorbid hastalıklar, kullandığı ilaçlar, alkol ve sigara kullanımı) olgu takip formuna kaydedildi. Hastalar hipertansif ve normotansif olarak 2 gruba ayrıldı. Nabız dalga hızı ölçümü noninvaziv yöntemlerden biri olan Mobil-O-Graph cihazı ile yapıldı. Hastalar preoperatif değerlendirme odasına geldiklerinde 5 ml/kg kristaloid verildi. Operasyon odasına alınan hastaya rutin ASA monitörizasyonu (EKG, noninvaziv kan basıncı, pulseoksimetre) uygulandı. Spinal anestezi uygulandıktan sonra tüm hastaların 1, 3, 5, 10, 20, 30. dakikalarda sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, ortalama arteriyel kan basıncı, kalp atım hızı ve SpO₂ değerleri olgu takip formuna kaydedildi. Sistolik kan basıncında %20 ve/veya üzeri düşüş hipotansiyon olarak olgu takip formuna kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Spinal anesthesia is a temporary, central type of regional anesthesia that is created as a result of injection of local anesthetics alone or with additional drugs into the subarachnoid space. It was first applied by August Bier. The most common and serious complication of spinal anesthesia is hypotension. The definition of hypotension in the literature is still controversial. The most commonly used definition is a 20% or more decrease in systolic blood pressure. Arterial stiffness measurement is an increasingly used method in the diagnosis of cardiovascular diseases. The European Society of Hypertension and the European Society of Cardiology recommend aortic pulse wave velocity measurement for the management of arterial hypertension. There is a study in the literature comparing the development of hypotension in hypertensive and normotensive patients undergoing spinal anesthesia. Likewise, there is a study in the literature comparing arterial stiffness measurement and the development of hypotension in patients undergoing spinal anesthesia. We aimed to investigate the relationship between arterial stiffness measurement and hypotension in hypertensive and normotensive patients undergoing spinal anesthesia. Materials and methods: 124 patients, 75 of whom were female, with an age range of 31-81 (mean 57.9±10.3) years, who underwent lower extremity surgery with spinal anesthesia were included. All patients were evaluated in the service before surgery. Preoperative demographic data (age, weight, height, comorbid diseases, medications, alcohol and cigarette use) were recorded in the case follow-up form. The patients were divided into 2 groups as hypertensive and normotensive. Pulse wave velocity measurement was performed with Mobil-O-Graph device, which is one of the noninvasive methods. When the patients came to the preoperative evaluation room, 3-5 ml/kg of crystalloid was given. When the patients came to the preoperative operating room, routine ASA monitoring (ECG, noninvasive blood pressure, pulseoximetry) was applied. Systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial blood pressure, heart rate and SpO₂ values were recorded in the case follow-up form at the 1st, 3rd, 5th, 10th, 20th and 30th minutes after spinal anesthesia. A decrease of 20% or more in systolic blood pressure was recorded as hypotension in the case follow-up form. The analysis results with p values below 0,05 were considered statistically significant. Results: In our study, spinal anesthesia-related hypotension was detected with a rate of 40.3%. Spinal anesthesia-related hypotension developed 9 (16.6%) patients in the control group and 41 (58.6%) patients in the hypertension group.