Primer açı kapanması hastalığında optik koherens tomografi anjiyografi bulguları
Optical coherence tomography angiography findings in primary angle closure glaucoma disease
  1. Tez No: 632654
  2. Yazar: HELİN CEREN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA TEKELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Optik Koherens Tomografi Anjiyografi (OKTA), retina, optik sinir ve peripapiller bölgenin vasküler yapısının dışarıdan herhangi bir kontrast boya maddesi verilmeden, eritrositlerin hareket kontrastını kullanarak görüntülenebilmesini sağlayan yeni ve non-invaziv bir görüntüleme yöntemidir. Bu araştırma ile primer açı kapanması (PAK), primer açı kapanması glokomu (PAKG), primer açık açılı glokom (PAAG) bulunan olgular ile normal olguların OKTA ile peripapiller bölgedeki vasküler dansitelerini ve akım indekslerini inceleyerek karşılaştırmak ve glokom tanı ve takibinde OKTA'nın yerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 22 PAK olgusunun 42 gözü, 29 PAKG olgusunun 53 gözü, 25 PAAG olgusunun 42 gözü ve herhangi bir glokomatöz bulgusu olmayan 35 sağlıklı olgunun 66 gözü dahil edilmiştir. Grupların OKTA ile ölçülen radyal peripapiller kapiller pleksus damar dansitesi (RPKP-DD) ve akım indeksi (Aİ) verileri karşılaştırılmış, bu verilerin OKT ile ölçülen retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve ganglion hücre kompleksi (GHK) kalınlığı, görme alanındaki ortalama sapma (MD), patern standart sapma (PSD) ve HRT ölçümleri ile korelasyonları değerlendirilmiştir. Bulgular: Dört grup arasında RPKP-DD değerleri açısından inferior kadranda istatistiksel anlamlı olarak (P=0,005), superior kadranda ise sınırda istatistiksel anlamlı olarak (P=0,063) fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Optical coherence tomography angiography (OCTA) is a novel, non-dye-based imaging technique, relies on erythrocyte motion contrast, which enables non-invasive visualization and assessment of the peripapillary retina, macula and optic disc microvasculature. The aim of this study is to investigate and compare the peripapillary vascular densities and flow indexes in primary angle closure (PAC), primary angle closure glaucoma (PACG), primary open angle glaucoma (POAG), and normal eyes using optical coherence tomography angiography (OCTA) and to evaluate the role of OCT-A in diagnosis and follow-up of glaucoma. Materials and Methods: Forty-two eyes of 22 patients with PAC, 53 eyes of 29 patients with PACG, 42 eyes of 25 patients with POAG, and 66 eyes of 35 healthy subjects were included in this study. Radial peripapillary capillary plexus vessel densities (RPCP-VD) and flow indexes (FI) of the groups were compared and their correlation with optical coherence tomography (OCT) based retinal nerve fiber layer (RNFL) and ganglion cell complex (GCC) thickness, the mean deviation (MD) and pattern standard deviation (PSD) values of visual field tests and Heidelber Retinal Tomography (HRT) parameters were evaluated. Results: There was a statistically significant difference in inferior quadrant RPCP-VD (P=0,005) and marginally significant difference in superior quadrant RPCP-VD (P=0,063) between 4 groups.