Posterior arayüzlere, restorasyon sonrası uygulanan değişik vernik preparatlarının, plak s.mutans ve laktobasil düzeyleri ve yan diş çürük lezyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
After Restoration to Posterior Interface The Effects of Variable Varnish Preparations on Plaque S.Mutans and Laktobacil Levels and Evaluatıon of Effect On Side Tooth Caries Lesion
- Tez No: 480916
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇORUH TÜRKSEL DÜLGERGİL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Diş çürüğü, tüm dünyada sık görülen bir enfeksiyoz hastalığı olarak kabul edilir. Remineralize edici uygulamalar ve antimikrobiyal ajanların kullanımı yeni çürük oluşmasını önlemede ya da başlangıç aşamasındaki çürüklerin durdurulmasında etkili yöntemler olarak kabul edilirler. Çalışmamızda, remineralize ve antibakteriyel etkileri olan farklı dental verniklerin, restorasyon sonrası komşu diş yüzeyindeki antibakteriyel ve remineralizasyon etkileri 12 aylık süre içerisinde değerlendirilmiştir. Kırıkkale Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi kliniğine başvuran ve bite-wing film ile arayüz çürüğü tespit edilen toplam 35 hastadaki 120 lezyon, 4 gruba (n=30) ayrılarak çalışmaya dahil edildi. Gruplar; Kontrol Grubu, Flor Verniği Grubu, CPP-ACP verniği Grubu, Ksilitol Verniği Grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Vernik gruplarıdaki her bir arayüz bölgesine üç ayda bir toplam bakteri ölçümleri de gerçekleştirildi (CRT Bacteria kit)). Onikinci ayda restorasyon yapılan bölgeden tekrar bite-wing radyografi alındı ve komşu yan diş yüzeyinin çürük skoru kaydedildi. Tüm vernik uygulanan gruplarda 12.ay MS-LB sayısında anlamlı olarak azalma meydana geldi. Vernik gruplarının içerisinde MS ve LB sayısında en fazla azalma ksilitol vernik grubunda görüldü(p0,05). Remineralizasyon açısından bakıldığında kontrol grubunda 12. ayda D1 çürük lezyonu skoru diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek görüldü(p0,05).
Özet (Çeviri)
Tooth decay is an infectious disease all are considered to be common in the world. The use of antimicrobial agents and reminerale annoying applications are considered to be effective methods of stopping the decay in the initial stages or to prevent new decay. In our study, those who antibacterial rides and different dental varnish effects, antibacterial effects in the restoration and remineralize neighboring tooth surfaces were evaluated after 12-month period. Kirikkale University Dentistry Faculty of Restorative Dentistry outpatient clinic and bite-wing total of 35 patients with 120 lesions detected interface decay film 4 groups (n = 30) divided were included in the study. Groups are seperated Control Group, Flour varnish Group, CPP-ACP varnish Group, Xylitol varnish .Group quarterly to each interface of varnish Groups including Group (conducted in total bacteria measurement (CRT Bacteria kit)). Twelfth month restoration bite-wing radiographs were again made in the region and adjacent side surface of the tooth caries scores were recorded significant decrease occurred in the number of MS-LB 12th months of varnish applied in all groups. In the varnish group of MS and decrease the number of LB is seen in most of xylitol varnish group (p 0.05). In terms of remineralization 12th months D1 carious lesion is seen in the control group scores significantly higher than other groups (p 0.05).