Term bebeklerde ayak topuğundan kan alma işlemi sırasında dinletilen beyaz gürültünün, elle verilen cenin pozisyonunun ve her iki uygulamanın birlikte yapılmasının ağrıya etkisi
The effects of white noise, holding facilitated tucking, white noise and facilitated tucking together during taking heel blood i̇ntervention on pain perseption in newborns
- Tez No: 480917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışma term bebeklerde topuktan kan alma işlemi sırasında bebeğe dinletilen beyaz gürültünün, elle verilen cenin pozisyonunun ve her iki uygulamanın birlikte yapılmasının ağrıya etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Çankırı Özel Karatekin Hastanesi'nde 1 Temmuz 2017-9 Ağustos 2017 tarihleri arasında doğan toplam 105 bebek arasından örneklem seçim kriterlerine uyan 90 sağlıklı term bebek oluşturmuştur. Çalışmamızda 3 grup bulunmaktadır. Bunlar; cenin pozisyonu verilen grup (n=30), beyaz gürültü dinletilen grup (n=30) ve her iki uygulamanın birlikte yapıldığı gruptur (n=30). Bebekler gruplara randomizasyon yöntemi ile atanmıştır. Gruplara örneklem atamasında tabakalama ve bloklama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma örneklem seçim kriterlerine uyan bebekler gestasyon haftasına göre tabakalandırılıp, ardından kura yöntemi ile her bir gruba eşit sayıda (bloklama) bebek atanmıştır. Veri toplamak amacıyla,“Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği”(Neonatal Infant Pain Scale-NIPS) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 21 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the painful effect of coexisting white noise, facilitated tucking, and both appliances during termination of hemorrhage in term babies. Material and Method: This is an experimental study. The researcher's universe consisted of 90 healthy term babies in Çankırı Private Karatekin Hospital that met the sample selection criteria from a total of 105 babies born between 1 July 2017 and 9 August 2017. There are 3 groups in our work. These; fetal group (n=30), white noise group (n=30), and both appliances group (n=30). Babies are randomly assigned to groups. The stratification and blocking method was used to assign samples to the groups. Infants who matched the selection criteria of the research sample were stratified according to the gestation week, and then infants were equally assigned to each group (blocking) by the lottery method.“Newborn Introductory Information Form”and“Neonatal Infant Pain Scale”(NIPS) were used to collect data. The data obtained in the study were evaluated using the IBM SPSS Statistics 21 (Statistical Package for Social Sciences) package program.