Bilimsel araştırma yetkinlik ölçeği geliştirilmesi
Development of the scientific research competence scale
- Tez No: 480922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖRSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yükseköğretim kurumlarının program yeterlilikleri incelendiğinde; Lisans ve lisansüstü düzeyde program ayrımına gidilmeksizin herhangi bir programın lisans eğitimini tamamlayan bir bireyin araştırmacı kimlik kazanmasının beklendiği ifade edilmektedir. Araştırma eğitimi almış bir kişi, en azından iyi bir araştırma tüketicisi olurken, alınacak eğitimin düzeyine bağlı olarak, belli ölçülerde araştırma üreticiliği yeterlikleri de kazanır. Yüksek kaliteli araştırmaların planlanması, uygulanması, sonuçlandırılması ve raporlandırılması, araştırmanın yapılmasını mümkün kılan birçok kişinin bilgi, beceri ve yetkinliğine bağlıdır. Bu nedenle, bu çalışma lisans ve lisansüstü düzeydeki hemşirelik mensuplarının bilimsel araştırma yetkinliklerinin belirlenmesinde geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmek amacıyla metodolojik tasarımda desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 422'si akademik personel, 515'i lisans öğrencisi olmak üzere toplam 937 hemşirelik mensubundan oluşmaktadır. Çalışmada geliştirilen Bilimsel Araştırma Yetkinlikleri Ölçeği (BAYÖ)'nin kriter geçerliliği için Araştırmaya Yönelik Kaygı Ölçeği ve Bilimsel Araştırmalara İlişkin Tutum Ölçeği kullanılmıştır. BAYÖ için oluşturulan 103 maddelik ölçek havuzundan içerik (kapsam) geçerliliği sonucunda hiçbir madde çıkartılmamıştır. Düzeltilmiş madde toplam korelasyonlarında elde edilen korelasyon katsayıları .61 ile .83 arasında, madde kalan korelasyonlarında ise korelasyon katsayıları .35 ile .69 arasında değişmektedir ve tüm maddeler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Madde ayırt edicilik analizinde maddelerden elde edilen puanların üst ve alt grup ortalamaları arasında tüm maddeler için anlamlı bir fark (p < .01) vardır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda, dört alt boyutta toplanan 57 maddenin faktör yükleri .624 - .788 arasında değişmektedir. Dört alt boyut toplam varyansın %69.87'sini açıklamaktadır. Birinci alt boyut“Teknik Beceriler”, ikinci alt boyut“Tutum ve Davranışlar”, üçüncü alt boyut“Öngörü Kapasitesi”, dördüncü alt boyut ise“Yabancı Dil Becerisi”şeklinde isimlendirilmiştir. BAYÖ' nün Cronbach Alpha, Guttmann Split-Half ve Spearman Brown güvenirlik katsayıları sırası ile; .98, .96 ve .96'dır. Bireylerin araştırma yetkinliğinin en az hata ile belirlenebileceği duyarlılık ve özgüllük değerinin BAYÖ'nün 190 kesme noktasında olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, BAYÖ bilimsel araştırma yetkinliklerinin saptanmasında kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracıdır.
Özet (Çeviri)
When the program requirements of higher education institutions are examined; it is stated that the one who completed the undergraduate level in any program expected to gain identity of researcher without going to the distinction between undergraduate and graduate degree programs. A person who has received research training is at least a good research consumers. Also, s/he wins a certain degree of research instructor competencies depending on the level of the received training. Planning, implementation, finalizing and reporting of high quality researches depends on the a lot of people's information, skills and competencies who make it possible to research. Therefore, this study was designed in methodological design in order to develop a valid and reliable scale to determine the scientific research competencies of nursing members at the undergraduate and graduate levels. The study group consists of 937 nursing members, 422 of which are academic staff and 515 are undergraduate students. The Anxiety Scale towards Research and The Scale of Attitude towards Scientific Research were used for measuring the criterion validity of the Scientific Research Competence Scale (SRCS) developed in the study. In the pool of 103 items produced for SRCS, as a result of the content (scope) validity, no items were not extracted. Correlation coefficients obtained from corrected item-total correlations ranged from .61 to .83, while item-remainder correlations coefficients ranged from .35 to .69 and all items were statistically significant. In item discrimination analysis, there is a significant difference (p < .01) for all items between the upper and lower group averages of the scores obtained from the items. As a result of the exploratory factor analysis, the factor loadings of 57 items in four subscales ranged from .624 to .788. Four factors explain 69.87% of the total variance. The first subscale was named as“Technical Skills”, the second subscale was“Attitude and Behavior”, the third subscale was“Prediction Capacity”and the fourth subscale was“Foreign Language Skills”. The Cronbach Alpha, Guttmann Split-Half and Spearman Brown reliability coefficients for SRCS are respectively; .98, .96 and .96. It has been determined that the value of the sensitivity and specificity of individuals' research competence, which can be determined with minimum error, is at the 190 cut-off point of SCRS. As a result, it can be said that SRCS is a valid and reliable inventory that can be used in detection of scientific research competencies.