Kuramdan uygulamaya tez hazırlama süreci: Bir eylem araştırması
Dissertation process from theory to practice: An action research
- Tez No: 968868
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞAHİN, DOÇ. DR. HALE SEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Tıpta uzmanlık tezi hazırlama yetkinliği, uluslararası ve ulusal düzeyde kabul gören önemli akademik ve mesleki bir gerekliliktir. Bu yetkinliğin kazanılmasında eğitim ve rehberlik desteğinin önemi büyüktür. Bu çerçevede, uzmanlık tez hazırlama süreçlerinin daha yapılandırılmış ve destekleyici bir eğitim programı ile desteklenmesi gereklidir. Uzmanlık tez hazırlama süreci, sadece bilimsel yöntem bilgisi ile sınırlı olmayıp, bilimsel etiğin özümsenmesi açısından da önem taşımaktadır. Ancak ülkemizde uzmanlık eğitim müfredatlarında öğrencilere tez hazırlama süreciyle ilgili yetkinlik kazandıracak bir eğitim programı bulunmamaktadır. Amaç: Bu araştırmanın amacı; yasal olarak uzmanlık eğitiminde tamamlanması gereken tez hazırlama sürecini ele alan bir eğitim programının geliştirilmesi ve uygulanmasıdır. Yöntem: Bu araştırma“Eylem Araştırması”deseninde tasarlanmış, Ocak 2021- Temmuz 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Eylem araştırmasının BAK aşamasında uzmanlık öğrencilerinin tez hazırlama süreciyle ilgili ihtiyaçları belirlenmiş, DÜŞÜN aşamasında ihtiyaçlara uygun eğitim programı geliştirilmiş ve HAREKETE GEÇ aşamasında geliştirilen program uygulanmış ve etkinliği değerlendirilmiştir. İhtiyaç analizi için uzmanlık öğrencilerine uygulanan bir anket ve tez danışmanı öğretim üyeleriyle yapılan odak grup görüşmesi verileri kullanılmıştır. Triangulasyon için eş zamanlı ve eş ağırlıklı teknik kullanılmıştır. Program geliştirme için Kern'in altı basamaklı modeli benimsenmiştir. Geliştirilen eğitim programı Ekim-Kasım 2024 tarihinde uygulanmış ve programın hedeflerine ulaşılmasını değerlendirmek amacıyla araştırma öz-yeterlik ve belirsizliğe tahammülsüzlük ölçek verileri yanında geribildirimler alınmıştır. Etik kurul onayı alınmıştır. Nicel veri analizi SPSS 25.0 ile yapılmış, tanımlayıcı ve hipotez testleri uygulanmıştır. Nitel veriler için içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular: İhtiyaç analizinde uygulanan ankete 178 uzmanlık öğrencisi katılmıştır. % 57.30'u kadın, yaş ortalaması 28.58 yıl, % 61.80'i iki yıldan uzun süredir eğitimde, % 59.40'ı bilimsel araştırma yürütme eğitimi almamış, % 52'si daha önce bilimsel araştırmada yer almamıştır. Haftalık kaynak tarama sayısı en az bir kez ve % 37.60'ı veri analizi yapmamıştır. Araştırma öz-yeterlik ölçeğine göre %64.72'si araştırma raporu yazımında, %54.04'ü araştırma metodolojisinde, %68.32'si ise bilgiye erişim konusunda yeterliydi. Tez hazırlama dendiğinde araştırma planlamadan sonra (n:69) en fazla zorlayıcı duygular (n:60) ifade edilmiştir. Danışman öğretim üyeleri (n:9) ile odak grup görüşmesinin nitel analizinde temalara göre; genel gereksinimde yedi, bireysel gereksinimde 15, amaçlar ve hedeflerde 14, öğretim stratejilerinde 31, uygulamada 16 ve değerlendirmede dört adet kod belirlenmiştir. Eş zamanlı triangulasyon sonucunda“Tez Yazımı 101”başlıklı, altı haftalık, modüler, haftalık dört saatlik teorik ve uygulamalı dersleri içeren, psikodrama ile desteklenen ve ön- test/son-test tasarımı ile etkinliği değerlendirilen bir eğitim programı geliştirilmiştir. Tez yazımı 101 programına 17 uzmanlık öğrencisi katılmıştır. %52.90'ı tez çalışmasına başlamamıştır. Araştırma Öz-yeterlik Ölçeği toplam puan ortalaması ön-test son-test karşılaştırıldığında 54.23'ten 68.23'e yükselmiştir. Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği toplam puan ortalaması ön-test son- test karşılaştırıldığında 79.84'ten 70.61'e gerilemiştir. Gün sonu geribildirimlerde araştırma tasarımının en fazla, veri analizinin ise en az öğrenildiği saptanmıştır. Eğitim sonunda programda uygulamanın artırılması talep edilmiştir. Eğitimde başarılı olan 13 kişiye sertifika verilmiştir. Sertifika alanlara beş ay sonra ulaşıldığında eğitim sayesinde %58.80'inin danışmanı ile iletişiminde değişiklik olduğu saptanmıştır. Ayrıca kaynak tarama, araştırma tasarımı, kendine güven ve motivasyon artışı konularına olumlu görüşler bildirmişlerdi. Sonuç: İhtiyaç analizi, eğitim programı geliştirilmesi ve uygulanması ile eylem araştırmasının bir döngüsü tamamlanmıştır. Eğitim programının geliştirilmesi ve uygulamasına ilişkin bulgular araştırma sorusuna yanıt vermiştir ve araştırma amacına ulaşılmıştır. Tez yazımı 101 eğitim programının geliştirme ve uygulama verileri gelecekte yapılacak olan benzer araştırmalar için rehber olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Competency in preparing a medical specialization thesis is an academically and professionally significant qualification recognized globally. Therefore, it is essential to support thesis preparation with supportive educational programs. Thesis preparation encompasses not only research methodology but also the internalization of research ethics. Currently, there is no dedicated educational program in our country to equip residents with thesis preparation competency. Aim: This research aimed to develop and implement a curriculum addressing the thesis preparation process, a mandatory component of postgraduate training. Method: This study employed an“Action Research”design and was conducted from January 2021 to July 2025. In the“LOOK”phase, residents' needs regarding thesis preparation were analyzed. The“THINK”phase involved developing an instructional program tailored to these identified needs. In the“ACT”phase, the program was implemented and evaluated. Needs analysis data were collected via a survey administered to residents and through focus group discussions with their mentors. Simultaneous and equally weighted triangulation techniques were used. Kern's six-step model guided the curriculum development. The developed program was implemented in October-November 2024. For program evaluation, data from the Research Self-Efficacy Scale and Intolerance of Uncertainty Scale, along with qualitative feedback, were collected. Ethical approval was obtained. Quantitative data were analyzed using SPSS 25.0, employing descriptive and hypothesis tests. Content analysis was performed for qualitative data. Findings: A total of 178 residents participated in the survey. Demographically, 57.30% were female, with a mean age of 28.58 years. Regarding their training, 61.80% had been in postgraduate education for over two years, 59.40% had not attended any research planning program, and 52% had no prior experience in scientific research. The weekly literature search frequency was at least once, but 37.60% had not performed data analysis. According to the Research Self-Efficacy Scale, 64.72% reported competency in research report writing, 54.04% in research methodology, and 68.32% in information access. Negative emotions (n=60) associated with thesis preparation were most frequently expressed after discussions about research planning (n=69). Qualitative analysis of focus group interviews with mentors (n=9) yielded codes categorized by themes: general requirements (7), individual requirements (15), aims and objectives (14), teaching strategies (31), implementation (16), and evaluation (4). As a result of triangulation, a six-week, modular instructional program titled“Thesis Writing 101”was developed. This program included four hours of theoretical and practical lessons per week, was supported by psychodrama, and evaluated using a pre-test/post-test design. Seventeen residents participated in the“Thesis Writing 101”program, with 52.90% not having commenced their thesis work. Program evaluation revealed that the total mean score of the Research Self-Efficacy Scale increased from 54.23 to 68.23, while the total mean score of the Intolerance of Uncertainty Scale decreased from 79.84 to 70.61 (pre-test vs. post-test comparison). One-minute-papers indicated that research design was the most learned topic, whereas data analysis was the least. Participants requested an increased emphasis on practical application within the program. Certificates were awarded to 13 successful participants. A five-month follow-up showed that the program positively impacted communication with mentors for 58.80% of the certified residents. Furthermore, they reported positive changes in literature search skills, research design understanding, self-confidence, and motivation. Conclusion: This action research successfully completed a cycle encompassing needs analysis, curriculum development, and implementation. The findings regarding the program's development and implementation effectively addressed the research question and achieved its aim. The comprehensive data from the“Thesis Writing 101”training program will serve as a valuable guide for future research in similar contexts.