Farklı irrigasyon teknikleriyle kök kanalından uzaklaştırılan kalsiyum hidroksitin kanal dolgu patının dentin tübüllerine penetrasyonuna etkisinin konfokal lazer mikroskop (clsm) ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of calcium hydroxide removed from the root canal with different irrigation techniques on the dentin tubule penetration of canal sealer by confocal laser microscopy
- Tez No: 480943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, kalsiyum hidroksitin (Ca(OH)2) farklı irrigasyon teknikleri ile kök kanalından uzaklaştırılmasının, kanal patının dentin tübüllerine penetrasyonuna etkisinin konfokal lazer taramalı mikroskop (CLSM) ile değerlendirilmesidir. Çalışmada 70 adet çekilmiş insan tek köklü premolar dişleri kullanıldı. Kök kanalları ProTaper Next Ni-Ti döner aletler ile X4'e kadar (.06/40) şekillendirildi. Örnekler her biri 10 dişten oluşan 7 farklı gruba rastgele ayrıldı. Kök kanal şekillendirme prosedürlerinden sonra kök kanalları Ca(OH)2 patı ile dolduruldu. Tüm örnekler 1 hafta boyunca 37o C'de %100 nemli bir ortamda bekletildi. Daha sonra Ca(OH)2, farklı irrigasyon teknikleri (geleneksel irrigasyon, EndoActivator, EndoVac, pasif ultrasonik irrigasyon (PUI), neodymium:yttrium-aluminum-garnet (Nd:YAG) lazer, foton-indüklü fotoakustik dalgalanma (PIPS) tekniği) kullanılarak kök kanallarından uzaklaştırıldı. Kanallar kâğıt konlarla kurulandı ve Rhodamine B ile işaretlenmiş AH Plus kanal patı kullanılarak soğuk lateral kondensasyon yöntemi ile dolduruldu. Dişler apeksten 4, 8 ve 12 mm uzaklıkta yatay olarak kesildi ve patın dentin tübüllerindeki penetrasyon derinliği, penetrasyon alanı ve penetrasyon yüzdesi CLSM altında incelendi. Verilerin istatistiksel analizinde One-Way Anova, Tukey ve Bonferroni testleri kullanıldı. Tüm irrigasyon tekniklerinin orta ve koronal bölgelerdeki dentin tübül penetrasyon derinliği, alanı ve yüzdesi değerleri apikal bölgeye göre daha yüksek bulundu. Maksimum penetrasyon derinliği açısından apikal ve koronal bölgede gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunamadı (p>0,05). EndoActivator ve kontrol gruplarının, orta bölgede geleneksel irrigasyondan anlamlı olarak farklı olduğu tespit edildi (p0,05). Kontrol grubu orta bölgede geleneksel irrigasyon, EndoVac, PUI ve Nd:YAG'dan anlamlı derecede farklı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the penetration of the canal sealer into dentin tubules after calcium hydroxide (Ca(OH)2) removed from the root canal using different irrigation techniques by confocal laser scanning microscopy (CLSM). In the study seventy extracted single-rooted human mandibular premolar teeth were used. Root canals were instrumented with ProTaper Next Ni-Ti rotary files up to X4 (.06/40). Samples were randomly divided into 7 different groups of 10 teeth each. After the root canal shaping procedure, root canals were filled with Ca(OH)2 paste except the control group. All specimens were stored in 37ºC at 100% relative humidity for 1 week. Afterwards Ca(OH)2 were removed from the root canals using different irrigation techniques used: conventional irrigation, EndoActivator, EndoVac, passive ultrasonic irrigation (PUI), neodymium:yttrium-aluminum-garnet (Nd:YAG) laser, photon-induced photoacoustic streaming (PIPS) technique. The canals were dried with paper points and obturated by using AH Plus sealer labeled with Rhodamine B with the cold lateral condensation technique. The teeth were horizontally sectioned at 4, 8, and 12 mm levels from the apex and examined under CLSM to determine the penetration depth, penetration area and penetration percentage of the sealer into the dentin tubules. The data were analysed statistically using One-Way Anova, Tukey and Bonferroni tests. Maximum depth, area and percentage values of sealer penetration inside dentin tubules in the middle and coronal regions of all irrigation techniques were viii higher than the apical region. There was no significantly difference between the groups in terms of maximum penetration depth in the apical and coronal regions (p>0,05). The EndoActivator and the control groups were found significantly different than the conventional irrigation in the middle region (p0,05). The control group were found significantly different than the conventional irrigation, EndoVac, PUI and Nd:YAG in the middle region (p0,05).