Farklı irrigasyon teknikleriyle kullanılan fitik asitin epoksi rezin ve kalsiyum silikat esaslı kök kanal dolgu materyallerinin kök kanalına bağlanma dayanımı üzerine etkisi
Effect of phytic acid used with different irrigation techniques on bond strength of epoxy resin and calcium silicate based root canal filling materials to root canal system
- Tez No: 515905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL EMRE NAGAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Arslan, E. Farklı İrrigasyon Teknikleriyle Kullanılan Fitik Asidin Epoksi Rezin ve Kalsiyum Silikat Esaslı Kök Kanal Dolgu Materyallerinin Kök Kanalına Bağlanma Dayanımı Üzerine Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Programı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Bu çalışmanın amacı, farklı irrigasyon teknikleriyle aktive edilen fitik asitin epoksi rezin [AH Plus (DENTSPLY DeTrey, Konstanz, Almanya)] ve kalsiyum silikat esaslı [NeoMTA Plus (Avalon Biomed Inc, Bradenton, Florida, ABD)] kanal dolgu materyallerinin push-out bağlanma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Çalışmada toplam 128 adet, yeni çekilmiş tek köklü insan dişi kullanılmıştır. Tüm dişler koronal kısımları uzaklaştırıldıktan sonra ProTaper Universal (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) nikel-titanyum döner eğeleri ile F3'e kadar genişletilmiştir. Dişler son yıkama solüsyonuna göre rastgele olarak 2 alt gruba ayrılmıştır: 1) %17'lik EDTA (ENDO-SOLution, Cerkamed, Nisko, Poland) ve %1'lik fitik asit (Sigma Aldrich, Saint Louis, USA) (n=64/grup). Daha sonra, bu 2 grup kullanılacak irrigasyon yöntemine göre de 4 alt gruba ayrılmıştır: 1) Standart irrigasyon, 2) Sonik, 3) Ultrasonik ve 4) Lazer ile aktive edilmiş irrigasyon (n=16/grup). Yıkama ve kurutma işlemi tamamlanan gruplar kullanılacak pata göre rastgele 2 gruba ayrılmıştır: 1) AH Plus 2) NeoMTA Plus (n=8/grup). Universal test cihazı (Lloyd LRX; Lloyd Instruments Ltd, Fareham, UK) kullanılarak push-out bağlanma dayanımı testi gerçekleştirilmiştir. 3 yönlü ANOVA ve Games Howell Post-hoc testleri kullanılarak veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bağlanma dayanımı sonuçlarına göre, irrigasyon yöntemleri ve kanal dolgu materyalleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Arslan, E. Effect of Phytic Acid Used with Different Irrigation Techniques on Bond Strength of Epoxy Resin and Calcium Silicate Based Root Canal Filling Materials to Root Canal System. Hacettepe University Faculty of Dentistry Department of Endodontics, Specialization Thesis, Ankara 2018. The aim of this study was to evaluate the effect of phytic acid activated with different irrigation techniques on push-out bond strength of epoxy-resin based [AH Plus (DENTSPLY DeTrey, Konstanz, Germany)] and calcium silicate based [NeoMTA Plus (Avalon Biomed Inc, Bradenton, Florida, USA)] root canal materials. In the present study totally 128, freshly extracted, single-rooted human teeth were used. After crown removal, root canals were instrumented by using ProTaper Universal (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) rotary nickel-titanium system up to F3. The teeth were randomly divided into 2 subgroups according to the final irrigation solutions as follows: 1) 17% EDTA (ENDO-SOLution, Cerkamed, Nisko, Poland) and 2) 1% Phytic acid (Sigma Aldrich, Saint Louis, USA) (n=64/group). Then, these 2 groups were randomly divided into 4 subgroups according to the final irrigation techniques as follows: 1) Standard technique, 2) Sonically 3) Ultrasonically 4) Laser activated irrigation (n=16/group). After irrigation and drying the groups were randomly divided into two groups according to the root canal sealers as follows: 1) AH Plus 2) NeoMTA Plus (n=8/group). The push-out bond strength test was performed using universal test machine (Lloyd LRX; Lloyd Instruments Ltd, Fareham, UK). Data were statistically evaluated using three-way ANOVA and Games-Howell post-hoc tests. According to the bond strength results, no statistically significant differences were observed between irrigation techniques and root canal sealers (p>0.05).